Od danas i zvanično prisustvo američkih vojnih snaga u Iraku je okončano. Ddo kraja godine ostaje još oko 4 hiljade pripadnika Oružanih snaga Sjedinjenih Država čekajući planirani povratak. Na ceremoniji održanoj na još uvijek dobro utvrđenom aerodromu u Bagdadu koplje sa zastavom američkih borbenih snaga u Iraku je spušteno, zastava smotana.... Za skoro devet godina rata poginulo je oko 4.500 američkih vojnika i 150.000 hiljada Iračana, a rat je Sjedinjene Države koštao oko 800 milijardi dolara. Na ceremoniji nisu bilipredsjednik Iraka Jalal Talabani i irački premijer Nouri al-Maliki, mada su bili pozvani.
Ministar odbrane Sjedinjenih Država Leon Panetta je, govoreći na svečanosti kojoj je prisustvalo oko dvije stotine vojnika i zvaničnika, izrazio uvjerenje da je Irak od sada u stanju osigurati vlastitu budućnost, ali i upozorio:
„Snaga Iraka će biti iskušavana terorizmom, ekonomskim i društvenim izazovima, uspostavljanjem demokratskih institucija. Izazovi ostaju, ali će Sjedinjene Države biti uz Iračane i pomoći im da prevladaju te izazove.“
Govoreći o vojnicima, o onima koji su iznijeli najteži i najopasniji dio misije u Iraku, gospodin Panetta je rekao:
„Vi, vojnici, odlazite sa ponosom znajući da su vaše žrtve pomogle Iračanima da otvore novo poglavlje u povijesti Iraka, slobodnom od tiranije i punim nade u mir i prosperitet, posebno budućih generacija.“
Jučer je i predsjednik Barack Obama, u vojnoj bazi Fort Brag, odao počast i izrazio zahvalnost svim vojnicima koji su služili u Iraku. Suveren i stabilan Irak je, kako je rekao, njihovo izuzetno postignuće.
Iz baze Fort Brag u Bagdadu je potpukovnica Angela Funaro. Pred skori povratak porodici kaže:
„Osjećanja su mi nekako pomiješana. Radujem se povratku i zaista se nadam najboljem za Iračane. Bilo je teško. Izgubljeni su mnogi životi. Nadam se da Iračani znaju i osjećaju da smo imali najbolje namjere.“
Na ulicama Bagdada život teče svojim tokom, a na pitanje šta i kako dalje Sattar Ahmed odgovara:
„Zemlju grade i brane njeni ljudi. Stranci mogu pomoći. Irak sada ima svoju armiju i policiju da štite i zemlju i nas, Iračane.“
Sattar Jbbara, takođe Iračanin iz Bagdada, dodaje:
„Odlaskom američkih vojnika stanje u Iraku neće biti pogoršano, jer su iračke snage sigurnosti već poodavno preuzele odgovornost za stanje u zemlji.“
Da podsjetimo, američke vojne snage su od avgusta prošle godine okončale borbene operacije u Iraku i od tada do sada učestvovale u obuci, opremanju i funkcionalnom osposobljavanju vojnih i policijskih snaga Iraka.