Početkom mjeseca su u Kašmiru prekinute telefonske i internet veze, a zabranjeno je okupljanje u javnosti neposredno nakon što je Nju Delhiju 5. avgusta ukinuo specijalni status tog regiona u pokušaju da potpuno integriše jedini region sa većinskim muslimanskim stanovništvom.
Blokada doline Kašmira gdje živi skoro sedam miliona ljudi izazvalo je kritike i Vrhovni sud Indije dobio je peticiju izvršnog urednika lista Kašmir tajmsu Anurade Basin koja je zatražila da ponovnu uspostavu komunikacija kako bi novinari mogli da rade.
Ona je u izjavi novinarima izvan suda rekla da nije u stanju da kontaktira osoblje jer su prekinute veze fiksne i mobilne telefonije i internet.
Pravni predstavnik vlasti Tušar Mehta istakao je da bezbjednosne snage vrše reviziju situacije i da u narednim danima planiraju da ukinu zabrane.
Kašmir je pod ključem već više od sedam dana, s prekidom mobilne, fiksne i internet mreže i ograničenjima poput policijskog sata koji ljudima zabranjuju okupljanje. Međutim, zvaničnici su 14. avgusta saopštili kako su ta ograničenja sada ublažena u regionu hinduističke većine Džamuu.
Indija tvrdi da će odluka o oduzimanju Kašmiru specijalnog ustavnog statusa i njegovo premiještanje iz kategorije savezne države u teritoriju osloboditi to područje od separatizma. Pobunjenici se u Kašmiru decenijama bore protiv indijske vlasti. U sukobima ekstremista i demonstranata s indijskim snagama sigurnosti je od 1989. poginulo oko 70.000 ljudi. Najveći dio stanovnika Kašmira želi ili nezavisnost ili pripajanje Pakistanu.
I Indija i Pakistan polažu prava na Kašmir i dva puta su ratovali zbog njega. Prvi rat je okončan 1948. podjelom Kašmira i obećanjem referenduma pod pokroviteljstvom UN-a o budućem statusu. Taj referendum nikada nije održan.