Prije dvije nedjelje, još jedna organizacija za zaštitu prava novinara - Reporteri bez granica (RSF) - objavila je da je u 2021. godini, prema njenim podacima poginulo 46 novinara - i također primjetila da je taj broj najniži od kada je 1995. počela da bilježi uubistva predstavnika medija.
"I dok je ovo smanjenje dobrodošla vijest, to je slaba utjeha u svjetlu nasilja koje se nastavlja", objavio je IFJ u saopštenju.
Među stradalima je devet novinara u Afganistanu, što je najviše za pojedinačnu zemlju ove godine. Osmero je ubijeno u Meksiku, četvoro u Indiji, a troje u Pakistanu.
IFJ je takođe saopštio da novinare "najčešće ubijaju zato što otkrivaju korupciju, kriminal, zloupotrebu moći u svojim zajednicima, gradovima i državama".
Prema podacima organizacije, azijsko-pacifički region, u koji spada i Afganistan, bio je najopasniji za život novinara. Tamo je ubijeno ukupno 20 predstavnika medija, u američkom regionu ubijeno je 10, Africi osam, Evropi šest, a na Bliskom istoku i u arapskim zemljama samo jedan. Pominje se takođe i smrt dvoje novinara u "smrtonosnom incidentu" u Iranu.
U saopštenju IFJ-a navodi se da uprkos tome što se "rizik u vezi sa oružanim sukobima smanjio posljednjih godina", zato što je novinarima sve manje omogućeno da izveštavaju sa lica mjesta, "pretnje kriminalnih bandi i narko kartela od Meksika do ulica evropskih gradova u Grčkoj i Holandiji nastavljaju da se povećavaju".
Generalni sekretar IFJ-a Anthony Bellanger naglasio je podršku svoje organizacije konvenciji Ujedinjenih nacija za zaštitu novinara, kako bi se osiguralo da "postoji odgovornost za ubistva novinara".
Brojka IFJ-a neznatno se razlikuje od one koju je objavio RSF, koji je računao sedam novinara ubijenih u Meksiku, šest u Afganistanu i po četiri u Jemenu i Indiji.