Haaški tribunal za ratne zločine ima mnogo nedostataka, no on je potreban i koristan – zaključak je panela koji je održan u Američkoj odvjetničkoj komori u Washingtonu.
Na panelu pod naslovom 'Odgovornost za zločine – Unutrašnji i međunarodni sudski mehanizmi', govorilo se o kvaliteti tribunala koji su u prošla dva desetljeća sudili ratnim zločincima iz bivše Jugoslavije, Afrike i Kambodže. Zaključak sudionika panela je da je rad tih tribunala važan, ali da je riječ tek o početnim koracima u procesuiranju ratnih zločina na međunarodnoj sceni.
Američka sutkinja Patricia Wald, koja je devedesetih godina bila sudac haaškog Tribunala, kaže da je kvaliteta sudaca na početku bila neujednačena. Bilo je izvrsnih sudaca, ali i nekih koji u životu nisu bili u sudnici, jer su, recimo, bili umirovljeni diplomati. Neujednačenost je bila i posljedica nacionalnog ključa – kaže Patricia Wald: "Jednom sam se na to potužila nekom dužnosniku Ujedinjenih naroda, a on mi je odgovorio – mi tu ništa ne možemo. Njihove su ih zemlje imenovale. Jedino da se pojavi čovjek s dvije glave, taj ne bi postao sudac. Ujedinjeni narodi ravnaju se uvijek po regionalnom ključu."
Judith Armatta, američka novinarka koja je tri godine izvještavala sa suđenja Slobodanu Miloševiću, kaže da je Tribunal stavio naglasak na zaštitu prava optuženog te da je na tom području čak bio i 'dosta labav'. Tribunal je vrlo osjetljiv na kritike o navodnoj pristranosti – kaže Judith Armatta. Milošević je to zlouporabio, kao što to često čine nasilnici-kukavice kada vide da im se popušta.
"Kad imate posla s nasilnikom, vi ga morate zaustaviti. Ako vidi da ga se plašite, on će nastaviti. Mislim da je tu Tribunal griješio" - kaže Judith Armatta.
Bez obzira na nedostatke, Judith Armatta smatra da su suđenja na Tribunalu vrlo važna. Zbog čega je bilo važno suđenje srbijanskom čelniku? "Važno je to što je posljednjih pet godina svog života proveo u zatvoru. Važno je to što je morao odgovoriti na međunarodne optužbe. Žrtve su u sudnici s njim direktno komunicirale. Većini tih ljudi to je bilo vrlo važno. Dobili su određenu satisfakciju" - smatra ova američka novinarka.
Judith Armatta, autorica knjige o suđenju Miloševiću pod naslovom 'Sumrak nekažnjivosti', kaže da je Tribunal za bivšu Jugoslaviju jedinstven po tome što sudi ljudima sa svih sukobljenih strana u ratu. Ona je svjesna da ga to u regiji čini nepopularnim: "To je izazov za Tribunal. Međutim, Tribunal ne presuđuje koja je strana u pravu, a koja u krivu. On odlučuje o odgovornosti pojedinaca koji su optuženi za ratne zločine. Srbi iz Bosne i Hercegovine su, kako se čini, počinili najviše ratnih zločina te ih je zato bilo i najviše među optuženima."
Judith Armatta kaže da se zapaženi nedostatci iz rada Tribunala za bivšu Jugoslaviju otklanjaju u novijim suđenjima, primjerice onima za ratne zločine počinjene u Kongu.
Judith Armatta je pratila rad haaškog Tribunala kao predstavnica Koalicije za međunarodnu pravdu.