U ponedjeljak je svaka dnevna novina u saveznoj državi Arkansas tiskala poseban odjeljak, u kojem nije bilo vijesti ni izvješća, niti fotografija pa čak ni reklama. Samo dosadne stranice ispunjene imenima i adresama.
Naime, 19. rujna je početak mjesec dana dugog razdoblja, koji su u ovoj saveznoj državi nazvali “Velika potraga za blagom u saveznoj državi Arkansas.” Ideja je da se pokuša ljudima dati milijune dolara u gotovini i osobnoj imovini koja im zakonito i pripada.
Takozvana nepreuzeta imovina može biti, recimo, ček od osiguravajuće tvrtke koji ste dobili, ali ste potom na njega zaboravili, i niste ga unovčili. Ili novac, nakit, dionice, državne obveznice, koje su vam ostavili roditelji, i koje se nalaze u nekom bankovnom trezoru.
Banka ili osiguravajuća tvrtka možda neće moći zadržati ove vrijedne predmete. Po zakonu, tvrtke ih moraju predati državi koja potom pokušava naći njihova stvarnog vlasnika. Kao i mnoge druge savezne države, Arkansas pravi popis posljednjih poznatih vlasnika nepreuzete imovine i tiska informacije u novinama i na internetu. Ove godine, takva imovina u ovoj je saveznoj državi dosegla vrijednost od 23 milijuna dolara, dok imovina u vrijednosti od 150 milijuna dolara od prošle godine još uvijek čeka vlasnika.
Država gotovinu polaže u banke, dok drugi vrijedni predmeti završe u dva velika sefa u glavnom gradu Arkansasa, Little Rocku. Čuvaju se čak i predmeti koji imaju samo sentimentalnu vrijednost, kao što su plišani medvjedići i medalje iz Drugog svjetskog rata koje se sve češće pojavljuju sada, kako sve više veterana tog rata umire.
Među neobičnim blagom koje ova savezna država čuva nalaze se i dvije urne s posmrtnim ostacima, za koje se svakako nadaju da će što prije pronaći vlasnika.
Ukoliko je netko vlasnik ili nasljednik ovih premeta, njihovo pravo na njih nikada ne ističe. Samo u ovoj saveznoj državi, oko šest milijuna vrlo sretnih ljudi pronašlo je svoj novac ili vrijedne predmete. A to su bolje šanse nego nam nudi lutrija.