Linkovi

Hoće li evropska zabrana ruskog dizela podići globalne cijene goriva


Evropa poduzima još jedan veliki korak prema prekidu energetskih veza s Rusijom, zabranom uvoza dizelskog goriva i drugih proizvoda proizvedenih od sirove nafte u ruskim rafinerijama.

Zabrana Evropske unije stupa na snagu 5. februara nakon embarga na ugljen i većinu nafte iz Rusije. Blok od 27 zemalja pokušava prekinuti svoju posljednju upotrebu ruske energije i prestati hraniti ratnu mašineriju Kremlja kako se bliži godišnjica invazije na Ukrajinu.

Najnovija zabrana nosi rizike: cijene dizela već su skočile od početka rata 24. februara, a mogle bi ponovno porasti za gorivo koje je ključno za globalnu ekonomiju.

"Ostavljamo novac na cesti kako bismo pružili svoje usluge", rekao je Hans-Dieter Sedelmeier iz obiteljske njemačke autobusne i putničke firme Rast Reisen.

Većina stvari koje ljudi kupuju ili jedu prevezu se u nekom trenutku kamionima, koji uglavnom rade na dizel. Također pokreće poljoprivrednu opremu, gradske autobuse i industrijsku opremu. Viša cijena dizela ugrađena je u cijenu gotovo svega, pomažući u povećanju inflacije koja je otežala život ljudima diljem svijeta.

Opći pogled prikazuje Novorossiysk Fuel Oil Terminal (NMT) u crnomorskoj luci Novorossiisk, Rusija, 30. maja 2018. REUTERS/Natalya Chumakova
Opći pogled prikazuje Novorossiysk Fuel Oil Terminal (NMT) u crnomorskoj luci Novorossiisk, Rusija, 30. maja 2018. REUTERS/Natalya Chumakova

Evo ključnih činjenica o nadolazećem evropskom embargu:

HOĆE LI EMBARGO PODIĆI CIJENE DIZELA?

Ovisi. Dizel se, kao i sirova nafta, prodaje globalno, a Evropa bi mogla potražiti nove izvore, poput SAD-a, Indije ili zemalja Bliskog istoka. Ako to prođe glatko, utjecaj na cijene mogao bi biti privremen i skroman.

Evropa je već skoro prepolovila uvoz ruskog dizela, s 50% ukupnog uvoza prije rata na 27%. Američki dobavljači povećali su zalihe na rekordne razine, s 34.000 barela dnevno na početku 2022. na 237.000 barela dnevno do sada u januaru, prema S&P Globalu.

Najviši energetski dužnosnik EU-a, Kadri Simson, kaže da su tržišta imala vremena za prilagodbu nakon što je zabrana objavljena u junu. Čini se da su se i Evropljani opskrbili ruskim dizelom prije roka, a uvoz je prošlog mjeseca porastao.

Postoji komplicirajući faktor: Grupa sedam velikih demokratija razgovara o nametanju ograničenja cijena ruskog dizela koji ide u druge zemlje, baš kao što su učinili za rusku sirovu naftu. Kao i s naftom, ideja je zadržati dotok ruskog dizela na svjetska tržišta, ali smanjiti prihode Moskve.

Ako ograničenje funkcionira kako se reklamira, globalni tokovi dizela trebali bi se preraspodijeliti, pri čemu bi Evropa pronašla nove dobavljače, a ruski dizel nove kupce, bez većeg gubitka ponude.

Ali teško je reći kako će gornja granica funkcionirati bez znanja gdje će biti postavljena cijena i hoće li Rusija uzvratiti uskraćivanjem isporuka.

"Kada je ruski izvoz ograničen, iz bilo kojeg razloga, to bi naravno izazvalo probleme u cijelom ovom procesu preustroja", rekao je Hedi Grati, voditelj istraživanja goriva i rafiniranja za Europu u S&P Global Commodity Insights. “Europa bi se natjecala s drugim velikim uvoznicima, a to bi izazvalo pritisak na povećanje cijena.”

Ako ograničenje ne blokira velike količine ruskog dizela, moglo bi doći do "kratkotrajnog skoka cijena" dok se tržište prilagođava. Kao prvo, tankeri bi imali duži put do Evrope iz SAD-a, Bliskog istoka ili Indije nego iz ruskih luka na Baltičkom moru, naglašavajući kapacitet broda.

Ali golemi novi rafinerijski kapaciteti pokreću se u Kuvajtu i Saudijskoj Arabiji kasnije ove godine i u Omanu 2024. To bi "moglo dodatno ublažiti sve tačke pritiska zbog ovog razvoda od Rusije", rekao je Grati.

ŠTO SE MOŽE POSTIĆI OGRANIČENJEM CIJENA DIZELA?

Nada je da će se reproducirati učinak gornje cijene nafte, koja je zapadnim firmama koje uvelike kontroliraju usluge prevoza zabranila rukovanje ruskom sirovom naftom čija je cijena veća od 60 dolara po barelu.

Rusija kaže da neće prodavati naftu zemljama koje poštuju gornju cjenovnu granicu, ali ograničenje i pad potražnje zbog usporavanja globalnog gospodarstva znači da kupci u Kini, Indiji i drugdje mogu kupovati rusku naftu uz velike popuste, smanjujući tako prihode Kremlja.

Potaknute skupljom sirovom naftom, cijene dizela porasle su prošle sedmice na više od 1000 dolara po toni sa 800 dolara po toni početkom decembra. Dizel košta više od 40 dolara po barelu više od sirove nafte koja se koristi za njegovu proizvodnju.

Jedan od razloga povećanja cijena bila je oluja u decembru u SAD-u koja je poremetila rad rafinerija, rekla je Barbara Lambrecht, analitičarka u Commerzbank.

ŠTO SE DOGAĐA AKO DIZEL POSKUPI?

Cijene goriva bile su glavni faktor iza bolne inflacije u Evropi koja je potrošačima oduzela kupovnu moć i usporila ekonomiju.

Cijene dizela na pumpama su se u godinu dana kretale s 1,66 eura po litri (6,43 dolara po galonu) na 2,14 eura po litri (8,29 dolara po galonu).

"To je gigantski porast", rekao je Christopher Schuldes, treća generacija njegove obitelji koja vodi njemačku firmu za prevoz kamionima Schuldes Spedition.

Firma ima 27 dizelskih kamiona i 50 zaposlenih u gradiću Alsbach-Haehnlein između Frankfurta i Heidelberga u jugozapadnoj Njemačkoj. Već je smanjio troškove goriva opremajući kamione učinkovitim motorima, osiguravajući da kamioni odlaze potpuno natovareni i obučavajući zaposlenike u vožnji s učinkovitom potrošnjom goriva.

“Sve smo to učinili davno, mnogo prije nego što je Rusija napala Ukrajinu”, rekao je Schuldes. "Nema više mjesta za optimizaciju."

Kako bi smanjila dodatne troškove dizela, firma je pokušala pregovarati o višim cijenama s kupcima koji imaju dugoročne ugovore. Neki su pristali, neki nisu. Čak i ako ugovor dopušta rast cijena s troškovima dizela, postoji odmak od dva mjeseca.

Što se tiče embarga, "imam dva mišljenja o tome", rekao je Schuldes. “Moram se pobrinuti da firma bude u dobrom stanju i da naša nabava bude što ekonomičnija. S druge strane - na osobnoj razini - kažem da se Rusija ne smije podržavati."

U međuvremenu, Rast Reisen, autobusna i putnička firma u blizini Freiburga im Breisgaua u jugozapadnoj Njemačkoj, zabilježila je porast troškova dizelskog goriva s 12%-15% na 20%-25%. Budući da je 15 od njezinih 25 autobusa dio regionalne mreže javnog prevoza, firma ne može automatski povisiti cijene karata, a vladina povećanja do sada su "kapljica na užarenom kamenu", rekao je Sedelmeier, direktor za javni prijevoz.

Rast Reisen je morao dodati dodatnu naknadu za dizel od 10 do 15 eura na putovanja do popularnih odredišta poput sjevernonjemačkog otoka Sylt ili hrvatske obale jer su cijene skočile nakon što su katalozi štampani. Iduće godine će cijene putovanja jednostavno biti više.

ŠTO BI MOGLO POĆI PO ZLU?

Energetska tržišta gledaju prema Kini i pitaju se kada će se drugo najveće svjetsko gospodarstvo oporaviti nakon završetka drastičnih ograničenja vezanih uz COVID-19. Uz nisku potražnju za gorivom kod kuće, kineska vlada dopustila je rafinerijama da povećaju svoj izvoz.

Ali ako putovanja u Kini porastu, taj bi dizel mogao nestati sa svjetskog tržišta, podižući cijene kako se povećava konkurencija za gorivo.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG