Na skupu u Tel Avivu koji se održao dok su se zvaničnici Hamasa sastajali sa egipatskim i katarskim posrednicima u Kairu, porodica i pristalice procijenjenih 100 talaca koji su još uvijek živi iu zarobljeništvu rekli su da se mora učiniti sve što je moguće da se vrate kući.
"Moramo ih vratiti. Moramo vratiti sve taoce, one žive, one mrtve. Moramo ih vratiti. Moramo promijeniti ovu vladu. Ovome mora biti kraj", rekla je Natalie Eldor.
Protesti, uoči Dana sjećanja na holokaust Yom HaShoah, koji ove godine pada 6. maja, uslijedili su kada se rat u Gazi bliži kraju svog sedmog mjeseca usred sve većeg međunarodnog pritiska da se prestanu borbe.
"Jedina stvar koja nas drži dalje je nada da je Bar živ", rekla je Ora Rubinstein, tetka Bara Kupershteina, koji je zarobljen zajedno sa više od 250 drugih kada su naoružani napadači predvođeni Hamasom divljali izraelskim zajednicama u blizini Gaze dana 7. oktobar.
Vjeruje se da su mnogi od onih koji su uzeti kao taoci mrtvi, ali porodice žele da ih vrate.
"Svi moraju biti vraćeni. Nećemo ih napustiti jer su Jevreji bili napušteni tokom Holokausta", rekla je Hanna Cohen, tetka 27-godišnje Inbar Haiman, za koju se prvobitno vjerovalo da je talac, ali je naknadno utvrđeno da je ubijena. Vjeruje se da njeno tijelo još uvijek drži Hamas u Gazi.
Oko 1.200 Izraelaca i stranaca ubijeno je 7. oktobra u najsmrtonosnijem danu u historiji Izraela, prema izraelskim podacima.
Kao odgovor, Izrael je pokrenuo razorni napad na pojas Gaze, uništavajući velike dijelove enklave i ubivši više od 34.000 ljudi, prema palestinskim zdravstvenim vlastima.
Netanyahuova vlada je insistirala da neće zaustaviti rat sve dok Hamas ne bude uništen i svi taoci ne budu vraćeni, ali su u toku intenzivni napori da se osigura prekid borbi koji bi mogao dovesti do potpunog prekida vatre.
Međutim, Netanyahu se suočava s pritiskom nacionalističkih vjerskih stranaka u svojoj koaliciji da odbije dogovor s Hamasom i nastavi s dugo obećanom ofanzivom na grad Rafah na jugu Gaze.