Novi izvještaj OSCE-a pokazuje i da je u 2019. upotrijebljeno više od 460 miliona metričkih tona plastike, što je duplo više nego 2000.
"Utvrdili smo da je samo 9 posto plastike na kraju reciklirano, oko 19 posto se spaljuje, a skoro 50 posto odlazi na sanitarne deponije. Preostalih 22 posto se baca u kontejnere, spaljuje na otvorenom ili se baca u prirodu", piše u izvještaju o globalnoj upotrebi plastike.
Pandemija Covida smanjila je globalnu upotrebu plastike za oko 2,2 posto u 2020, ali se predviđa da će ona ponovo porasti.
"Usljed globalnog zagrevanja i zagađenja, ključno je da države reaguju koordinisano i globalno", kaže generalni sekrear OSCE-a Mathias Cormann.
OSCE je predložio nekoliko rješenja, uključujući i razvoj tržišta za recikliranu plastiku, koje je trenutno samo 6 posto od ukupnog tržita, jer je reciklirana plastika skuplja.
Također se poziva da se smanji upotreba plastike i da se uloži novac u tretiranje otpada - oko 28 miliona eura godišnje za zemlje u razvoju.
Izvještaj OSCE-a objavljen je pred početak Skupštine UN o životnoj sredini, koji je planiran za 28. februar u Najrobiju.