Linkovi

Samit G-20 u Seulu: Razlike o krupnim ekonomskim pitanjima ostale otvorenim


Samit G-20 u Seulu: Razlike o krupnim ekonomskim pitanjima ostale otvorenim
Samit G-20 u Seulu: Razlike o krupnim ekonomskim pitanjima ostale otvorenim

U obraćanju novinarima nakon samita predsjednik SAD Barack Obama ocijenio je da je određeni napredak na stabiliziranju i jačanju svjetske ekonomije ostvaren i naglasio da se sada zemlje sa velikim izvoznim suficitom moraju okrenuti od, kako je rekao, nezdrave ovisnosti od izvoza i povećati tražnju na domaćem tržištu. I suprotno....

Lideri 20 ekonomski najrazvijenijih zemalja saglasili su se, nakon dvodnevnog samita održanog u Seulu, da će nastaviti težiti definiranju sistema tržišnog određivanja vrijednosti nacionalnih valuta. Takođe su se saglasili i o planu stvaranja sistema identificiranja ekonomskih debalansa koji bi mogli zaprijetili svjetskoj ekonomskoj stabilnosti. Osim ta dva generalna stava, u kominikeu objavljenom nakon samita, nema jasnih naznaka o detaljima i riješenim razlikama u pogledima na bitna pitanja sadašnje ekonomske problematike. Lideri 20 ekonomski najsnažnijih zemalja nisu podržali stav Sjedinjenih Država da bi Kina trebalo da dozvoli korekciju, odnosno rast kursa juana u odnosu na druge svjetske valute. Sa takvim opredljenjem samit lidera G-20 ostavio je i nadalje otvorenim pitanje koje povećava bojazan da bi moglo doći do globalnog trgovinskog rata.

Predsjednik Južne Koreje Lee Myung-bak istakao je da je bilo teško postići saglasnost upravo o tim najbitnijim pitanjima - politici određivanja vrijednosti nacionalnih valuta i spoljno-trgovinskim debalasnima vodećih industrijskih zemalja. Umjesto toga.....

„Saglasili smo se da za samit početkom iduće godine pripremimo detaljne standarde. Sada imamo principe na osnovu kojih možemo na narednom samitu definirati načine rješavanja tih problema.“

U obraćanju novinarima nakon samita predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Barack Obama ocijenio je da je određeni napredak na stabiliziranju i jačanju svjetske ekonomije ostvaren i naglasio da se sada zemlje sa velikim izvoznim suficitom moraju okrenuti od, kako je rekao, nezdrave ovisnosti od izvoza i povećati tražnju na domaćem tržištu. I suprotno....

„Zemlje sa velikim trgovinskim deficitom moraju naći načina da smanje taj deficit. Mi u Sjedinjenim Državama pokušaćemo taj deficit smanjiti za polovinu do 2013. godine i ja sam spreman donijeti teške odluke da bi ostvarili taj cilj.“

Gospodin Obama je takođe istakao je da su reforme Međunarodnog monetarnog fonda i finasijske regulative značajan rezultat samita u Seulu, te da ga.....:

„.....zbunjuje to što se samo izvještava o neslaganjima kada se u kominikeu jasno naznačava o čemu su se lideri 20 najrazvijenih zemalja saglasili.“

Gospodin Obama je još jednom ponovio da problem vrijendosti juana, koji Kina drži podcijenjenim, ne može biti riješen preko noći i da na tome treba raditi. Završno saopštenje samita lidera G-20, međutim, ne sadrži nikakav eksplicitan stav o kineskom juanu.

Lideri zemalja G-20 obavezali su se da će se sudržavati od nelojalnog devalviranja vrijenosti nacionalnih valuta i zatražili od zemalja sa velikim rezervama stranih valuta da ne dozvole ekscesne i neprimjerene poteze.

Ideji o brojčanom definiranju uravnoteženja spoljno-trgovinskih balansa, koju su zagovarale Sjedinjene Države i Južna Koreja, usprotivile su se druge zemlje, uključujući Kinu, Njemačku i Japan.

XS
SM
MD
LG