Prema policijskim podacima, 52 osobe se i dalje vode kao nestale, nakon jednog od najsmrtonosnijih tajfuna koji je pogodio ovu državu jugoistočne Azije.
Više od 300.000 ljudi pobjeglo je iz svojih domova i ljetovališta pred naletom tajfuna Rai u južnim i centralnim regionima arhipelaga. U mnogim područjima nema struje, a prekinute su i telekomunikacione veze.
Rai je kao super tajfun u četvrtak pogodio popularno turističko ostrvo Siargao, praćen vjetrovima jačine 195 kilometara na sat.
Na snimcima, koje je proslijedila vojska, vidi se rasprostranjena šteta u gradu General Luna, gdje su mnogi turisti došli uoči Božićnih praznika.
"Sve je letjelo. Izgledalo je kao kraj svijeta", ispričao je Raphy Repdos, turistički vodič na ostrvu.
Susjedno ostrvo Dinagat "sravnjeno je sa zemljom" u oluji, napisala je na Facebooku guvernerka Arlene Bag-ao, navodeći da su uništene kuće, čamci i polja.
"Odet (lokalni naziv za tajfun) otpuhala je zidove i krovove kao papir. Smanjuju se zalihe hrane i vode. Nema struje i telekomunikacione veze su prekinute", napisala je ona.
U međuvremenu, jačina vjetrova oslabila je na 150 kilometara na sat, ali je tajfun izazvao bujične kiše zbog kojih su preplavljena sela i uništene drvene građevinske strukture. Tajfun se kreće ka Vijetnamu.
Više od 18.000 pripadnika vojske, policije, obalske straže i vatrogasne službe učestvuje u potrazi za preživjelima u najteže pogođenim regionima.
Rai je pogodio Filipine kasno u sezoni tajfuna, većina se obično formira između jula i oktobra.
Naučnici su više puta upozorili da tajfuni postaju snažniji i da brže jačaju kako svijet postaje topliji zbog klimatskih promjena.
Filipini su jedna od zemalja koje najviše pogađaju posljedice klimatskih promjena. Svake godine, zemlju u prosjeku pogodi 20 oluja i tajfuna, koji uništavaju njive, domove i infrastrukturu.