Od 15. do 27. ožujka u Washingtonu je u tijeku 19. godišnji festival ekoloških filmova. Prikazuje se 150 dokumentarnih, igranih i animiranih filmova iz 40 zemalja na temu okoliša. Projekcije koje se održavaju u desecima kino dvorana u gradu obično privlače veliki broj gledatelja i pomažu jačanju svijesti javnosti o čitavom nizu ekoloških pitanja.
Ove godine festival je posebice usredotočen na filmove vezane za energetska pitanja, tu je čitava zbirka raznovrsnih međunarodnih dokumentaraca o izazovu koji po naš osjetljivi okoliš predstavlja žeđ za energijom. Ovogodišnji dobitnik posebne nagrade festivala za filmsku umjetnost je švicarski redatelj Mark Wolfensberger s filmom „Grad iznad mora“, o prvoj i najvećoj ikad izgradjenoj platformi za bušenje nafte.
Direktorica i suosnivač festivala Flo Stone kaže da je taj naftni grad iz sovjetske ere, izgrađjen 1949., upečatljiv glavni lik ovog izuzetnog filma: „To je prekrasno snimljen film o velikom gradu, izgrađenom za vrijeme Staljina, na Kaspijskom moru, koji još uvijek funkcionira sa zgradama od devet katova, hektarima naftnih bušotina i postrojenja. Film koristi mnogo intervjua i povijesnih snimaka.“
Naftna industrija je tema još nekoliko drugih filmova. Film pod naslovom „The Pipe“ pripovijeda uznemirujuću priču o tome kako izgradnja naftovoda u blizini djevičanskog poteza irske obale donosi dramatične promjene u živote lokalnih seljaka i ribara.
Jedan zanimljivi film došao je iz Afrike. Dokumentarac „Bijeli lav“ iz Južne Afrike, redatelja Michaela Swana, dio je svjetskog pokreta za spašavanje tih ugroženih velikih mačaka, koji su zbog svoje rijetke boje krzna meta lovaca.
Još jedan istaknuti film je stigao iz Švedske. Film „Submission“, redatelja Stephana Jarla, bavi se s više od stotinu tisuća raznih kemikalija s kojima smo često - s nekima i svakodnevno - u dodiru.
U filmu su brojni intervjui sa znanstvenicima iz cijelog svijeta, među kojima je i pisac i biolog Stefan Edman: „Mi sjedimo na tempiranoj bombi. Od Drugog svjetskog rata uporaba kemikalija je strahovito porasla, s milijun tona godišnje na današnjih 500 milijuna tona.“
Govoreći za Glas Amerike iz Švedske, Jarl je rekao da je njegov film postao popularan diljem svijeta, te da je, nakon prikazivanja u Švedskoj, vlada te zemlje objavila da pokreće 4-godišnji program za smanjivanje kontakta s tim kemikalijama kad su u pitanju djeca i novorođenčad.
Od lakših tema, tu je dokumentarac pod naslovom „A Community of Gardeners“ o vrtovima u predgradju Washingtona. Producentica Cintia Cabib kaže da ti vrtovi ne samo da pružaju svježe voće i povrće, vec su i mjesta mira i oporavka, te škole na otvorenom za djecu, a za mnoge useljenike i uspomena na njihov zavičaj: „Diljem Sjedinjenih Država u tijeku je renesansa lokalnih vrtova. U Washingtonu i drugdje postoje duge liste čekanja ljudi koji žele prostor da bi mogli imati svoj mali vrt.“
Prošle je godine Ekološki filmski festival u Washingtonu posjetilo preko 26 tisuća gledatelja, ne samo da bi pogledali filmove već i predavanja uvaženih znanstvenika, te panele s filmskim djelatnicima. S jačanjem zabrinutosti javnosti oko klimatskih promjena i okoliša, organizatori festivala se ove godine nadaju još većoj posjećenosti.