Linkovi

Kina uzvratila Evropi zbog uvoznih carina na električna vozila. Pogođena industrija alkoholnih pića


Prva električna vozila kineske kompanije Xiaomi 'Xiaomi SU7 model' prikazana su na predstavljanju u Pekingu 28. marta 2024.
Prva električna vozila kineske kompanije Xiaomi 'Xiaomi SU7 model' prikazana su na predstavljanju u Pekingu 28. marta 2024.

Kina je u utorak uvela privremene antidampinške mjere na uvoz rakija iz Evropske unije, pogodivši brendove od Hennessyja do Remy Martina, nakon što je blok 27 država glasao za carine na električna vozila (EV) kineske proizvodnje.

Istraga je preliminarno utvrdila da damping rakije iz EU prijeti "znatnoj šteti" kineskom sektoru rakije, saopćilo je kinesko ministarstvo trgovine.

Istraga o proizvodima od svinjskog mesa EU je u toku i na kraju istrage će donijeti "objektivne i poštene" odluke.

Ministarstvo je dodalo da razmatra povećanje carina na uvoz velikih motornih vozila. Veći nameti najviše bi pogodili njemačke proizvođače, pri čemu je njemački izvoz vozila sa motorima od 2,5 litara ili više u Kinu prošle godine dostigao 1,2 milijarde dolara.

Od 11. oktobra uvoznici rakije porijeklom iz EU moraće da polože depozite koji se uglavnom kreću od 34,8% do 39,0% vrijednosti uvoza, saopštilo je ministarstvo.

Francuska je viđena kao meta pekinške akcije o rakiji zbog njene podrške carinama na kineska električna vozila. Takođe je činila 99% kineskog uvoza rakije prošle godine, a francuske isporuke rakije dostigle su 1,7 milijardi dolara.
Hennessy i Remy Martin bili su među najteže pogođenim brendovima, a uvoznici su morali platiti depozite od 39,0% i 38,1%, respektivno.

Evropska unija je očekivala odmazdu Kine nakon što je blok prošle sedmice izglasao uvođenje carina na uvoz kineskih električnih vozila, ili EV, usred špekulacija da bi Peking mogao ciljati pojedine evropske zemlje koje su glasale za te mjere.

EU je podijeljena po tom pitanju, s 10 država članica za na glasanju u petak, pet zemalja je glasalo protiv mjera, a 12 je bilo suzdržano.

Nakon glasanja, kinesko ministarstvo trgovine saopštilo je da se protivi planiranim tarifama, nazvavši ih "nepravednim, neusklađenim i nerazumnim".

Konjak

Francuska je među zemljama koje su se zalagale za usvajanje carina od strane EU. Proizvođači francuskog konjaka, vrste rakije, strahuju da će Peking sada pokušati da cilja njihov proizvod, nakon što je Kina ranije ove godine pokrenula antidampinšku istragu.

U toj je istrazi u avgustu zaključeno da je došlo do dampinga na kineskom tržištu, ali je Peking odlučio da u toj fazi ne uvede nikakve carine, što je odluka koja se široko smatra pokušajem smirivanja tenzija s Evropom.

Vinogradari konjaka okupljaju se prije demonstracija protiv prijetnje kineskim carinama, u Gensac-la-Pallue, Francuska, 17. septembra 2024. godine.
Vinogradari konjaka okupljaju se prije demonstracija protiv prijetnje kineskim carinama, u Gensac-la-Pallue, Francuska, 17. septembra 2024. godine.

Odluka EU da uvede tarife za električna vozila mogla bi isprovocirati Kinu da poništi svoju odluku, smatra Anthony Brun, predsjednik Opće unije proizvođača konjaka.

Naravno da smo prilično zabrinuti, jer danas je Kina naše drugo najveće tržište. To predstavlja više od jedne trećine naših količina koje se izvoze više od 250 godina. Znajući da će nam sutra potencijalno biti nametnut porez od oko 40% — to bi potencijalno značilo nestanak ovog tržišta, jer naši konkurenti neće biti na meti istog poreza”, rekao je Brun agenciji Reuters, dodajući da Francuzi Vlada je naizgled odlučila da žrtvuje svoju industriju.

Budući da Francuska prednjači u ovoj politici, oni će nastojati da ciljaju proizvod koji se tiče isključivo Francuske“, rekao je.

Njemački automobili

Njemačka, najveća ekonomija EU, glasala je protiv carina. Njemački proizvođači automobila takođe strahuju od odmazde Pekinga.

Evropska automobilska industrija – a posebno njemačka – živi od izvoza. Sedamdeset posto naših poslova zavisi od toga. Trenutna odluka bi mogla dovesti do novih trgovinskih sukoba, do spirale protekcionizma, na koje bi se na tarife odgovorilo daljim carinama. A to je za nas nedostatak”, rekla je Hildegard Mueller, predsjednica njemačkog udruženja automobilske industrije, u intervjuu za Reuters.

Kina je već otvorila istrage o uvozu evropske svinjetine i mliječnih proizvoda, što bi moglo nesrazmjerno pogoditi neke zemlje članice EU koje su glasale za tarife na električna vozila.

Žena gleda automobile u BMW salonu u Pekingu, 13. jula 2015.
Žena gleda automobile u BMW salonu u Pekingu, 13. jula 2015.

'Nemamo pravo na osvetu'

Namjere Pekinga još nisu jasne, kaže Sander Tordoir, viši ekonomista u Centru za evropske reforme.

"Evropska komisija slijedila je pravila Svjetske trgovinske organizacije u dizajniranju kompenzacijskih carina na kineska električna vozila", napisao je Tordoir u e-poruci Glasu Amerike. “Kao rezultat toga, Kina u principu nema pravo da uzvrati, ali to ionako ne znači da Peking neće. Vrlo vidljivo protivljenje Berlina carinama znači da bi Peking mogao ciljati svoju odmazdu na izvoz, recimo, francuske rakije ili španske svinjetine, a ne njemačkih automobila. Ali ne može se isključiti da će Kina ionako diskriminirati automobile proizvedene u EU ili Njemačkoj.

U saopćenju objavljenom nakon glasanja za EU u petak, kinesko ministarstvo trgovine obećalo je da će "poduzeti sve mjere" da zaštiti kineske kompanije - ali je dodalo da će se pregovori nastaviti.

Pregovori

I Brisel i Peking žele pronaći kompromis - i oboje žele izbjeći trgovinski rat, kaže Julia Poliscanova iz istraživačke grupe za politiku transporta i okoliša u Briselu, koja se zalaže za zeleniji transport.

Ne treba potcjenjivati koliko je evropsko tržište važno i za Kinu. U konačnici, tržište EU pruža priliku za najveći dio kineskog izvoza električnih vozila”, rekla je Poliscanova. „Dakle, Kini treba EU koliko i nama Kina. I zato mislim da će doći do neke 'prijateljskije' odmazde ili prijateljskih akcija kao takvih."

"S obzirom na ogromnu preveliku ponudu ili višak kapaciteta u Kini i želju i potrebu da mnoge kineske kompanije - proizvođači baterija, električnih vozila - postanu globalni, vjerujem da će im evropsko tržište i dalje biti vrlo privlačno", rekla je.

Ekonomista Tordoir je manje optimističan.

Teško je procijeniti kolika je vjerovatnoća da će pregovori uspjeti. Time što je u međuvremenu nastavila sa tarifama za električna vozila, EU je pokazala da je ozbiljna”, rekao je on. „Navodno se raspravlja o ideji da se utvrde dobrovoljne minimalne cijene — neka vrsta doplate — kako bi se nadoknadile kineske subvencije za električna vozila koje narušavaju tržište. Ali nije jasno kako bi se to pratilo, provodilo ili kako bi se šema uskladila sa WTO, do čega je EU očigledno stalo.

Pravila WTO

EU tvrdi da će tarife za električna vozila zaštititi evropsku automobilsku industriju, za koju kaže da zapošljava 14 miliona ljudi širom bloka.

"Svrha je bila uspostavljanje, odnosno ponovno uspostavljanje jednakih uslova kako bi se ciljevi koji se odnose na električna vozila i ukupni zeleni ciljevi, recimo za EU, mogli postići na pošten način", glasnogovornik Evropske komisije Olof rekao je Gill novinarima u petak. “Nismo i nikada nismo htjeli da nametnemo carine u ovom slučaju radi nametanja carina. Ono što želimo je da uklonimo štetno subvencioniranje.

Brisel vjeruje da tarife za električna vozila ne krše pravila Svjetske trgovinske organizacije ili Svjetske trgovinske organizacije.

„Tarife su veoma različite [prema] kompaniji i zasnovane na pojedinačnim nivoima subvencionisanja“, rekla je analitičarka autoindustrije Poliščanova. „Mislim da je to ono što te tarife čini prilično kompatibilnim od onoga što ja razumijem s pravilima Svjetske trgovinske organizacije.

Američke carine

Sjedinjene Države su u avgustu učetvorostručile svoje carine na uvoz kineskih električnih vozila na 100%. Američka trgovinska predstavnica Katherine Tai rekla je da su takve mjere ponekad neophodne.

Ciljevi koje pokušavamo da postignemo: Jedan je da izjednačimo uslove za naše industrije i naše radnike. Drugi je osigurati da ekonomija Sjedinjenih Država, za naše radnike i naše proizvođače, može ostati živa, posebno kada su u pitanju kritične industrije za koje znamo da su strateške za našu zajedničku budućnost, da Sjedinjene Države mogu nastaviti biti proizvođač, igrač i da će poslovi u ovim industrijama biti dobri poslovi”, rekla je Tai agenciji Frans pres 3. oktobra.

Kanada je takođe uvela carinu od 100% na kineska električna vozila od početka oktobra, uz uvozne carine od 25% na čelik i aluminijum. Peking je podnio tekuću žalbu na kanadske mjere Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG