Nakon pet, šest dana obustave letova nad većim dijelom kontinenta, evropski avionski saobraćaj vraća se u normalne tokove. Danas će, kako je saopšteno iz Evropske agencije za kontrolu avio-saobraćaja biti obavljeno 75 odsto planiranih letova. Ograničenja za obavljanje letova nad Britanijom i Njemačkom su takođe ukinuta. Za prevoz svih avio-putnika koji su poodavno trebali da polete trebaće dani.
Osim njihovog izgubljenog vremena, nerava i dodatnih novčanih troškova, kakve su ekonomske posljedice izazvane ogromnim oblakom vulkanskog dima i pepela sa Islanda zbog kojeg je na desetine hiljada letova otkazano?
U najkraćem, predstavnici avionskih kompanija i asocijacija tvrde da je izgubljeno najmanje hiljadu i 700 milijardi dolara. Samo British Airways, primjera radi, gubio je između 20 i 30 milona dolara dnevno. Uz te ogromnu cifre, ide i bezbroj drugih primjera koji govore o ekonomskim posljedicama nepredviđenog hira prirode.
Cvijeće koje iz Kenije redovno stiže u Evropu čeka pripremljeno za transport. Mada radnici brinu o njemu, nadajući se da uskoro biti otpremljeno, tone cvijeća su morale biti uništene. Kenijski izvoznici cvijeća gubili su dnevno i po tri miliona dolara.
I ovogodišnji Londonski sajam knjiga, jedna od najvećih smotri smotra izdavaštva u svijetu, nije pošteđen. Sajamski centar je ranijih godina bio tradicionalno prepun izdavača, izlagača i posjetilaca. Ovog puta na hiljade njih nije moglo stići. Posljedice prekida avio-saobraćaja na skoro godinu dana pripremani sajam su ogromne, kaže Amy Webster, predstavnica Londonskog sajma knjiga:
“Ne samo da je u pitanju velika količina pošiljki i tereta, nego nisu prevezene ni hiljade ljudi koji dolaze na sajam. Zapravo u pitanju je kombinacija različitih aspekata koji naš sajam knjiga čine jednim od najvećih u svijetu.”
Južna Afrika je na ovogodišnjem sajmu trebalo da bude posebno predstavljena. Mnoge prazne police na sajamskom prostoru rezerviranom za izdavače iz te zemlje veliko su razočarenje.
Kadija Sesay, predstavnica izdavača Južne Afrike, kaže:
“Tu je internet... e-mail kontakti... Ali, ovaj sajam je sajam prodaje za koji je jako bitan kontak licem u lice. A toga nema.”
Teško je procijeniti ekonomsku, finasijsku vrijednost izgubljenih mogućnosti.
Aramex je kompanija za prevoz tereta avionima, takođe finansijski teško pogođena. Direktor Aramexa Jim Armour kaže da je otkazivanje letova njegovu kompaniju svakog dana koštalo četvrtinu dnevne zarade i dodaje:
“Da nam je neko mogao reći... to će trajati dva tjedna, kao kada je štrajk u pitanju, mogli smo nešto isplanirati, mogli smo razmisliti šta sa našim ljudima. Ovako, sve je zaista van naše moći.”
U Parizu, u trgovinama i pijacama malo je uvoznog voća i povrća. Avio-prevoznici kažu da će, nakon što sav evropski zračni prostor bude otvoren, biti potrebno od dva do četiri tjedna da se snabdijevanje normalizira.
Avioni su od jučer počeli da prolijeću i iznad Londona. I na većini evropskih aerodroma avio-saobraćaj se normalizira.
Neposredna ekonomska budućnost kompanija najteže pogođenih širenjem oblaka vulkanskog dima i pepela sa Islanda za sada je uveliko otežana, ako ne i nejasna.