Linkovi

Da bi preživjele, tradicionalne kalifornijske vinarije moraju se prilagođavati globalnom tržištu


Da bi preživjele, tradicionalne kalifornijske vinarije moraju se prilagođavati globalnom tržištu
Da bi preživjele, tradicionalne kalifornijske vinarije moraju se prilagođavati globalnom tržištu

"Naša tradicionalna stolna vina čine možda 50 tisuća sanduka, ali veliki dio čine naša buteljirana vina - Cabernet, Pinot crni, Chardonnay i Riesling vina," kaže dopredsjednik vinarije San Antonio, Steve Riboli

U Sjedinjenim Drzavama danas postoji vise od pet tisuca vinarija. Kalifornija je na prvom mjestu po proizvodnji vina i njeni se vinari isticu na globalnom trzistu. Jedna kalifornijska vinarija ima dugu povijest u podrucju, a prezivjela je jer se prilagodjavala ukusima potrosaca i stalno trazila nova trzista.

U vinariji San Antonio, blizu Los Angelesa, stolna se vina, kao i prije sto godina, jos uvijek proizvode za masovno trziste i za obitelji doseljenika.

Ali danas ta vina cine samo dio njene prodaje. Dopredsjednik vinarije Steve Riboli kaze da godisnja proizvodnja kompanije iznosi pola milijuna sanduka:

"Nasa tradicionalna stolna vina cine mozda 50 tisuca sanduka, ali veliki dio cine nasa buteljirana vina - Cabernet, Pinot crni, Chardonnay i Riesling vina."

U modernoj kusaonici posjetitelji se upoznaju s tim vinima.

San Antonio vinarija je u obiteljskom vlasnistvu. Ribolijev praujak osnovao ju je 1917. godine. Njegov otac, Stefano, radio je u njoj kao tinejdzer, 30-ih godina. Danas je to jedna od tek nekoliko vinarija koje su prezivjele u okolici Los Angelesa, gdje je nekada zivio veliki broj talijanskih doseljenika, vinara i vinopija.

San Antonio vinarija je prezivjela prohibiciju, koja je vladala od 1919. do 1933. godine, zahvaljujuci dozvoli od katolicke crkve da proizvodi misno vino. Trziste vinom pocelo je opet rasti 60-ih godina.

Otada, kompanija se prilagodjava promjenama u ukusu potrosaca i promjenama trzista i od devedesetih se godina sve vise okrece ka proizvodnji sortnih vina.

Dio proizvodnje obavlja se jos uvijek na staroj, sada povijesnoj lokaciji. Amaud Debons, jedan od enologa, kusa proizvod u svakoj fazi fermentacije. Skolovan u Francuskoj, Debons kaze da svako vinorodno podrucje i svaki stil vinifikacije daju vina razlicitog okusa:

"Ne radi se o pravilnom ili nepravilnom nacinu, nema toga. Odlucuje se konkertno o jednom ili drugom stilu uz koristenje odredjenih proizvoda, odredjenih bacvi ili sorata grozdja."

Steve Riboli kaze da su neka vina namijenjena kineskom trzistu i drugim dijelovima Azije gdje raste broj potrosaca vina.

"Izvozimo oko 15 do 20 posto. Kina je danas ocito veliko trziste."

A postoji jos uvijek, kaze on, i neiskoristeni dio americkog trzista. Iako su Sjedinjene Drzave sada jedan od vodecih proizvodjaca i potrosaca vina, Riboli kaze da potrosnja po glavi stanovnika jos uvijek iznosi samo polovicu onoga koliko se konzumira u drugim industrijskim zemljama.

"Pred nama je jos dugi put, s americkim potrosacem koji tek uci piti vino. U zemlji od 300 milijuna, postoji mozda jos uvijek oko 100 milijuna onih koji vino nisu nikada pili ili kazu da ga ne vole piti."

Novo stoljece, dodaje on, za njegovu obiteljsku vinariju znacit ce daljnje prilagodjavanje, obrazovanje potrosaca i globalni marketing.

XS
SM
MD
LG