Prema sudskim dokumentima objavljenim u četvrtak 23. septembra, Chauvin se žalio po 14 tačaka osude izrečene 25. juna u Minnesoti.
On navodi da je sudski sudac zloupotrijebio svoje diskreciono pravo u nekoliko ključnih tačaka slučaja, uključujući odbijanje zahtjeva za odgodu ili premještanje ročišta iz Minneapolisa zbog publiciteta prije suđenja.
Posebno se žalio zbog toga što sudija nije odredio izolaciju porotnika za vrijeme trajanja suđenja, te je zatražio od Vrhovnog suda da preispita raniju odluku kojom mu je uskraćen advokat koji se finansira iz javnih fondova.
Chauvin (45) je dobio 90 dana od dana izricanja kazne 25. juna da se žali na osuđujuću presudu. Proglašen je krivim za ubistvo drugog stepena i druge optužbe, a doživotno mu je zabranjeno posjedovanje vatrenog oružja. Također mu je rečeno da se registruje kao predatorski prestupnik.
Brutalno ubistvo Floyda tokom rutinskog privođenja na ulici u Minneapolisu bilo je okidač za proteste širom Amerike i u svijetu protiv policijske brutalnosti i rasne nejednakosti u Sjedinjenim Američkim Državama.
Floyd je ubijen 25. maja 2020. godine tokom hapšenja, kada mu je Chauvin devet minuta i 29 sekundi koljenom pritiskao vrat.
Chauvin je ranije proglašen krivim po svim tačkama optužnice. Tu odluku je 20. aprila donijelo 12 članova porote nakon razmatranja iskaza 45 svjedoka - uključujući svjedočenja očevidaca, policajaca i eksperata, uz višesatne video dokaze.
Chauvin se branio sa slobode, a nakon što je u aprilu proglašen krivim, ukinuta mu je kaucija i određen pritvor.
Obrazlažući odluku, sudija je izjavio da kazna zatvora od 22 i po godine odražava "posebnu okrutnost" ubistva.