"Bio je to vrlo ozbiljan napad, uz korištenje balističkih projektila koji su predstavljali stvarnu prijetnju", rekao je zamjenik savjetnika Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jon Finer u nedjelju za emisiju ABC-a "Ove sedmice".
"Reagovaćemo... da uspostavimo odvraćanje u ovim situacijama i da pozovemo na odgovornost ove grupe koje nas nastavljaju da nas napadaju", dodao je Finer.
Militanti koje podržava Iran ispalili su "više balističkih projektila i raketa" na zračnu bazu Al-Asad u zapadnom Iraku kasno u subotu, saopštila je američka vojska, što je dovelo do jednog iračkog i mogućih američkih žrtava.
Pentagon je saopštio da su većinu projektila ispaljenih na bazu presreli sistemi protivvazdušne odbrane.
Upotreba balističkih projektila označava eskalaciju napada, koji su ranije izvedeni raketama i dronovima niže tehnologije.
"Možete biti sigurni da ovo shvatamo izuzetno ozbiljno", rekao je Finer.
Od sredine oktobra bilo je na desetine napada na oko 2.500 američkih vojnika u Iraku i 900 vojnika u Siriji, koji su tamo raspoređeni sa drugim koalicionim snagama u borbi protiv džihadista iz grupe Islamska država.
Za većinu incidenata, uključujući napad u subotu, odgovornost je preuzeo "Islamski otpor u Iraku", labav savez oružanih grupa povezanih s Iranom koje se protive američkoj podršci Izraelu u sukobu u Gazi.
Sve veći raketni napadi u Siriji, Libanu, Iraku i Jemenu povećali su strah od širenja rata u Gazi na Bliskom istoku, suprotstavljajući Iran i njegove saveznike Izraelu i Sjedinjenim Državama.
Iran je rekao da je pet njegovih komandanata Revolucionarne garde ubijeno u subotu u raketnom napadu na kuću u Damasku, okrivljujući za napad Izrael, a sigurnosni izvori u Libanu rekli su da je tamošnji izraelski napad ubio člana Hezbolaha koji podržava Iran. Izrael to nije komentarisao.
Sjedinjene Države gledaju "veoma ozbiljno" napad militanata koje podržava Iran tokom vikenda na bazu u kojoj se nalaze američke snage u Iraku, saopštila je u nedjelju Bijela kuća.