Odlukom Štaba za vanredne situacije RS, ugostiteljskim objektima je od 5. aprila odobren rad na otvorenom, odnosno u baštama.
Prema odluci Republičkog štaba za vanredne situacije, subjekti koji pružaju usluge građanima dužni su organizovati svoj rad uz primjenu propisanih epidemioloških mjera sa posebnom pažnjom na ograničenje broja lica u objektu u zavisnosti od površine prostora i uz obavezno poštovanje propisanog fizičkog rastojanja.
‘’Na ulazu u objekat subjekti su dužni da postave obavještenje o ukupnom broju lica koja mogu boraviti u odnosu na njegovu površinu, te da odrede jedno ili više lica za sprovođenje epidemioloških mjera u zajedničkim prostorima objekta /glavni ulaz, prolazi, hodnici’’ - saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Odluka o relaksiranju mjera donesena je nakon što je zabilješen blagi pad zaraženih korona virusom.
U Republici Srpskoj od 6. aprila učenici nižih razreda Osnovne škole krenuli su u školske klupe.
Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić rekla je za RTRS da će se učenici viših razreda osnovnih škola i srednjoškolci, ukoliko se epidemiološka situacija stabilizuje, vratiti u škole od narednog ponedjeljka 12. aprila.
U Federaciji nema ublažavanja mjera
Iako se u posljednjih sedam dana bilježi blagi pad broja novozaraženih, mjere u Kantonu Sarajevo ostaju identične onima od prije 15 dana. U Kantonu Sarajevo su 1. aprila, odlukom kantonalne vlade, produžene restriktivne epidemiološke mjere do 12. aprila.
To znači da i dalje neće raditi ugostiteljski objekti, kladionice, bazeni, teretane, sportski i spa centri. Kafićima i restoranima na području ovog kantona data je mogućnost šalterske prodaje i dostave. Za sada rade vrtići, a učenici osnovnih i srednjih škola prešli su na online sistem obrazovanja.
Zabrana kretanja građana od 21 do 5 sati ujutro ostaje na snazi kao i u ostatku Federacije BiH.