U ambasadi Bosne i Hercegovine u SAD danas je takođe obilježena 16. godišnjica genocida u Srebrenici.
Prisutni su minutom šutnje odali poštovanje žrtvama genocida u Srebrenici, a ministar vanjskih poslova BiH Alkalaj je u komemorativnom obraćanju pozvao na dodatne napore da se preostali počinioci ratnih zločina privedu pravdi.
Na komemoraciji je zatim prikazan kratki film Snovi mladog reditelja Rešada Kulenovića, nastao po priči Johna Bernsteina, profesora na Univerzitetu u Bostonu, na kojem ovaj mladi reditelj studirao. Film je priča o posljedicama rata u BiH, a ključno pitanje je kako živjeti u sadašnjosti ako ne razumijemo prošlost.
Na komemorativnom skupu u ambasadi BiH bio je Thomas Countryman, zamjenik američkog državnog sekretara Evropu i Euroaziju. Govoreći posebno za Glas Amerike, je izrazio sućut žrtvama srebreničkog genocida i istakao da Sjedinjene Države zahtijevaju, ne samo pravdu za žrtve nego i da žele da se svi posvete napretku u BiH i istinskom pomirenju naroda u BiH i između država na Blakanu.
Među prisutnima je bio i bivši šef misije UN-a u BiH Jacques Klain. U kraćem razgovoru, takođe za naš program, izrazio je zabrinutost budućnošću Bosne jer vođstvo zemlje igra na etničku kartu da bi ostalo na vlasti, dijeli ljude umjesto da ih ujedinjuje, ne daje mladim ljudima stvarnu priliku da budu dio Evrope... Gospodin Klain je govovorio i o Ratku Mladiću, istakavši da on nije ni general, ni vojnik nego ubojica, a Srebrenica nije bila ni taktički, ni strateški vojni potez, nego monstruozno ubojstvo.
Kompletan izvještaj sa komemorativnog skupa u ambasadi BiH u Washingtonu u povodu 16. godišnjice genocida u Srebrenici i najbitnijim insertima iz obraćanja ministra Alkalaja i razgovora sa rediteljem Kulenovićem, gospodinom Countrymanom i gospodinom Klainom možete pogledati i kao video prilog našem današnjem on-line izdanju.