Bidena i njegovu suprugu Jill je dočekala tradicionalna švajcarska garda, a mjere obezbeđenja u Rimu su dodatno pooštrene i zbog samita G20 koji će biti tu održan.
Sastanak pape i Bajdena nije bio otvoren za medije, ali je saopšteno da je bio "neobično dug".
Vatikan je saopštio da je sastanak trajao sat i 15 minuta, a još 15 minuta je utrošeno na fotografisanje i razmjenu poklona.
Sastanak pape sa bivšim predsenikom Donaldom Trampom 2017. trajao je oko pola sata, a sa Barakom Obamom 2014. oko 50 minuta.
Bijela kuća je u saopštenju poslije sastanka navela da je Biden "zahvalio papi na borbi protiv siromaštva, gladi, konflikta i progona". Takođe je pohvalio vođstvo pape u borbi protiv klimatskih promjena i njegovo zalaganje za to da svi na svijetu dobiju vakcine kako bi se okončala pandemija i krenulo u globalan ekonomski oporavak.
Sastanak prvog latinoameričkog pape i drugog američkog predsednika koji je katolik dešava se u trenutku kada se u SAD vodi žestoka debata o abortusu.
Biden, koji redovno ide u crkvu i drži papinu sliku u svojoj kancelariji, rekao je da se privatno protivi abortusu, ali da kao predsjednik ne može da nameće svoje mišljenje.
Njegovi kritičari unutar crkve u SAD kažu da papa nije trebalo da ga primi.
"Dragi papa Franjo, tvrdili ste da je abortus ubistvo. Molimo vas da se suočite sa predsjednikom Bidenom po tom pitanju. Njegova podrška pravu na abortus je sramota za crkvu i skandal za cijeli svijet", napisao je biskup Tomas Tobin sa Roud Ajlenda.
Papa Franjo je, otkako je izabran, ponavljao da crkva treba da bude protiv aborutsa, ali da debata o tom pitanju ne treba da zasjeni važnija pitanja poput imigracije i siromaštva.