Američki predsjednik sa Putinom želi da razgovara u vezi sa raspoređivanjem ruskih snaga na granici sa Ukrajinom, prenijela je agencija Reuters riječi neimenovanog izvora iz američke administracije, ali i o strateškoj stabilnosti, cyber bezbjednosti i regionalnim pitanjima.
Biden će još jednom potvrditi podršku Sjedinjenih Država suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, rekao je Reutersu neimenovani izvor.
Tačan termin razgovora dvojice predsjednika nije poznat, a Bijela kuća bila je nedostupna za komentar.
„Svjesni smo ruskih akcija već duže vrijeme i očekujem da ćemo imati dugu diskusiju sa Putinom“, rekao je Biden novinarima u petak.
„Ne prihvatam ničije crvene linije“, ustvrdio je Biden.
Američki predsjednik rekao je i da je u pripremi sveobuhvatan set inicijativa čija je svrha da odvrate Putina od invazije na Ukrajinu. Agencija Reuters izvijestila je da Biden nije otkrivao više detalja.
Administracija američkog predsjednika razmatrala je sa evropskim partnerima partnerstvo kako bi se uvele dodatne sankcije Rusiji.
Istovremeno, zvanični Kremlj je saopštio da će dvojica državnika razgovarati i o primjeni sporazuma postignutih na junskom samitu u Ženevi.
„Susret će zaista biti održan u utorak. Bilateralni odnosi, naravno Ukrajina i realizacija dogovora postignutih u Ženevi su glavne tačke dnevnog reda” rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov agenciji Reuters.
Prema tvrdnjama ukrajinskih zvaničnika, više od 94.000 ruskih vojnika raspoređeno je u blizini granica Ukrajine i Rusije. Ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov izjavio je tokom parlamentarne rasprave u petak da ima indicija da Rusija planira vojnu ofanzivu velikih razmjera za kraj januara – pozivajući se na obavještajne izvještaje.
Sa druge strane, zvanična Moskva optužuje Kijev da nastoji jačanje spostvene vojske. Odbacila je navode priprema napad na Ukrajinu i branila svoje pravo da rasporedi trupe na sopstvenoj teritoriji – na način koji smatra prikladnim.
Inače, odnosi između SAD i Rusije pogoršavaju se posljednjih godina, posebno nakon ruske aneksije Krima Ukrajine 2014, njene intervencije u Siriji 2015, ali i tvrdnji američkih obavještajnih službi za miješanje u izbore 2016. na kojima je pobijedio bivši predsjednik Donald Trump.
Dvojica lidera sastala su se ljetos licem u lice u Ženevi. Posljednji put telefonom su razgovarali tokom jula.