Cilj sporazuma, koji je potpisan na marginama samita G7 u Italiji, je da buduću američku administraciju obaveže na podršku Ukrajini, čak i ako bivši predsjednik Donald Trump - koji se protivi pomoći Kijevu - pobedi na izborima u novembru, rekli su zvaničnici.
Riječ je je okviru za dugoročni napor SAD da pomognu da se modernizuju ukrajinske oružane snage, a trebalo bi da posluži i kao korak ka eventualnom članstvu Ukrajine u NATO-u, prema tekstu sporazuma.
„Naš cilj je da dugoročno ojačamo ukrajinske kapacitete za odbranu i odvraćanje”, rekao je Biden.
Američki predsjednik je ukazao da će se Sjedinjene Države pobrinuti da se Ukrajina uspešno odbrani, ali i odvrati buduće napade na njenu teritoriju.
„Pomoćićemo da Ukrajina bude sposobna da učini oboje. To nećemo učiniti slanjem američkih vojnika da se bore u Ukrajini, već obezbjeđivanjem oružja i municije, razmjenom obavještajnih podataka i obukom ukrajinskih trupa”, rekao je Biden.
Američki predsednik istakao je da je rat, koji je Rusija pokrenula protiv Ukrajine, izazov za čitav svijet.
„Da li bismo podržali Ukrajinu, suverenitet i slobodu protiv tiranije? SAD, G7 i države širom svijeta dosljedno su odgovarale da hoće. Ponovićemo - podržavamo Ukrajinu”, rekao je Biden tokom zajedničkog obraćanja sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poručio je da se radi o historijskom danu.
"Potpisali smo najsveobuhvatniji sporazum Ukrajine i SAD-a od naše nezavisnosti. Riječ je o sporazumu o bezbjednosti i zaštiti ljudskih života. Pospješiće saradnju između naših naroda. Garantovaće održivi mir i koristiti svima u svetu”, rekao je Zelenski.