Američki državni sekretar Antony Blinken izjavio je u junu da SAD sprovode veliku istragu o tome ko i šta je izazvalo pojavu za koju sumnjaju da su "usmjereni" napadi radio frekvencijama na američke diplomate, koji dovode do različitih neuroloških oboljenja, a prvi put su se dogodili u kubanskoj prijestolnici Havani 2016.
Magazin New Yorker u petak je objavio da je, od kako je predsjednik Joe Biden stupio na položaj u januaru, oko 20 američkih obavještajnih zvaničnika, diplomata i drugih zvaničnika u Beču prijavilo simptome slične "sindromu Havana", zbog čega je ta prijestonlica drugo najveće žarište poslije Havane.
"Ove izvještaje shvatamo veoma ozbiljno i u skladu sa svojom ulogom države - domaćina sarađujemo sa američkim vlastima da zajednički utvrdimo šta je dovelo do ove pojave", navelo je austrijsko Ministarstvo spoljnih poslova u kratkom saopštenju. "Bezbjednost diplomata i njihovih porodica u Beču je od najvećeg značaja za nas."
Portparol Državnog sekretarijata izjavio je da SAD "intenzivno istražuju" prijavljene slučajeve među osobljem američke ambasade u Beču.
Nekada centar hladnoratovskih zavjera i operacija, Beč je sada domaćin nekoliko agnecija UN-a i Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju, što znači da veće zemlje poput SAD i Rusije često imaju po troje ambasadora i veliko diplomatsko prisustvo u Austriji.
Zbog toga je Beč odavno važan centar diplomatskih aktivnosti ali i špijunaže, budući da mnogi špijuni operišu pod plaštom diplomatije.
Prema Ministarstvu spoljnih poslova Austrije, u Beču trenutno radi 158 američkih diplomata.