Linkovi

Biden i Harris pozdravljaju smanjenje cijena lijekova Medicare-a koje će uštedjeti milijarde


Nove cijene će stupiti na snagu 2026. godine.
Nove cijene će stupiti na snagu 2026. godine.

SAD su ispregovarale niže cijene 10 najprodavanijih lijekova na recept koje koristi Medicare za čak 79%, nadajući se da će uštedjeti 6 milijardi dolara u prvoj godini kao dio plana koji je pozdravio predsjednik Joe Biden s ciljem da ublažiti ljutnju zbog visokih cijena uoči novembarskih izbora.

Bidenov potpis Zakon o smanjenju inflacije, iz 2022. godine, bio je prvi koji je omogućio Medicareu da pregovara o cijenama za neke od najskupljih lijekova koje program pokriva za 66 miliona ljudi. Nove cijene će stupiti na snagu 2026. godine.

„Konačno smo pobedili Big Pharmu (velike farmaceute)“, rekao je Biden na događaju u Largu u Merilendu, zajedno sa potpredsjednicom Kamalom Harris.

Administracija se nada da će uštede ublažiti bijes Amerikanaca zbog visokih cijena, što je pitanje za koje često kažu da je njihova najveća briga na predsjedničkim izborima 5. novembra između Harris i republikanskog bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.

Cijelu svoju karijeru radila sam na tome da loše likove pozovem na odgovornost i smanjim cijenu lijekova na recept”, rekla je Harris. „Medicare može iskoristiti tu moć (kolektivnog pregovaranja) kako bi se suprotstavili Big Pharmi i pregovarali o nižim cijenama lijekova.“

Nove cijene predstavljaju smanjenje pojedinačnih cijena na listi koje ne odražavaju nikakve popuste i popuste koje vlada možda već ostvaruje za lijekove, iako vladine procijenjene uštede od pregovora uzimaju te popuste u obzir.

Harrisino glasanje u Senatu usvojilo je zakon koji dozvoljava pregovore o cijeni lijekova, što nijedan republikanac nije podržao. U izjavi je također ukazala na svoj rad kao državnog tužioca Kalifornijei smatra da su "veliki farmaceuti odgovorni za njihove obmanjujuće i nezakonite prakse".

Iako je to bio službeni događaj, Biden je svoj govor u fiskulturnoj sali pretvorio u de facto predizborni skup, rekavši da bi Harris bila "pakleni predsjednik" i kritizirajući republikance što ne podržavaju pravo Medicarea da pregovara o cijenama lijekova.

Rukovodstvo republikanskog doma, uključujući predsjednika Mikea Johnsona, opisao je to "fiksiranje cijena" u izjavi. "Njihova šema fiksiranja cijena lijekova na recept postigla je samo dvije stvari: povećanje troškova zdravstvene zaštite i slamanje američkih inovacija u medicini."

Administracija je saopštila da će ljudi pokriveni Medicareom, koji uglavnom opslužuje Amerikance od 65 i više godina, također uštedjeti 1,5 milijardi dolara u vlastitim troškovima za lijekove na recept 2026.

Lijek za dijabetes Januvia se suočava s najvećim procentom sniženja cijena lijekova na listi, padom od 79%, dok će se Novo Nordisk's koji proizvodi insulin aspart suočiti s drugim najstrmijim padom od 76%, navodi vlada.

Ostalih osam lijekova na listi suočava se sa smanjenjem između 68% i 38%.

Američki predsjednik Joe Biden i potpredsjednica i demokratska predsjednička kandidatkinja Kamala Harris nakon govora na Comunity koledžu princa Georgea u Largu, Maryland, 15. avgusta 2024. (Fotografija Brendan SMIALOWSKI / AFP)
Američki predsjednik Joe Biden i potpredsjednica i demokratska predsjednička kandidatkinja Kamala Harris nakon govora na Comunity koledžu princa Georgea u Largu, Maryland, 15. avgusta 2024. (Fotografija Brendan SMIALOWSKI / AFP)

Analitičar BMO Capital Markets Evan Seigerman rekao je da bi važno poređenje za investitore bila razlika između nove snižene cijene proizvoda i krajnje neto cijene.

Američki ministar zdravlja Xavier Becerra rekao je u intervjuu da vlada oklijeva dijeliti neto cijene jer se smatraju povjerljivim, odbijajući komentirati hoće li biti objavljene u budućnosti.

Proizvođači lijekova izrazili su svoje protivljenje novim popustima za koje su rekli da neće nužno smanjiti troškove iz džepa za pacijente i da bi mogli ometati buduće inovacije.

Nekoliko ih je prošlog mjeseca reklo da ne očekuju značajan utjecaj na njihovo poslovanje nakon što su vidjeli povjerljive cijene od vlade.

Profesorica Univerziteta Vanderbilt Stacie Dusetzina rekla je da, iako su novi popusti i uštede ohrabrujući, nisu bili toliko agresivni da bi izazvali zabrinutost za industriju.

To mi sugeriše da će kompanije i dalje moći da ostvare profit i imati podsticaje za inovacije,“ rekla je ona.

Dionice Eli Lilly pale su za 0,7% dok su dionice Pfizera, Merck i AbbVie neznatno pale u jutarnjem trgovanju. Amgen i Bristol Myers Squibb dionice su porasle preko 1%, a dionice Novo Nordiska koje kotiraju u SAD porasle su skoro 2%.

CIJENA BOLA

BMS, koji proizvodi razrjeđivač krvi Eliquis, rekao je da smanjenje cijene njegovog lijeka od 56 posto neće riješiti "najveći problem u pristupačnosti".

Apotekarski menadžeri za beneficije su kompanije koje se bave beneficijama lijekova na recept za kompanije zdravstvenog osiguranja, velike poslodavce i Medicare planove lijekova na recept. Oni pregovaraju o naknadama i popustima na osnovu količine, poznatim kao rabati, u ime platiša s proizvođačima lijekova i apotekama.

Johnson & Johnson, čiji se lijek za Crohnovu bolest Stelara i sredstvo za razrjeđivanje krvi Xarelto suočavaju sa sniženjima cijena od 66% odnosno 62%, kažu da će se pacijenti suočiti s većim troškovima kao rezultat smanjenja cijena.

Novo i AstraZeneca, čiji je lijek za dijabetes Farxiga snižen za 68%, rekli su da nisu spremni da napuste Medicare program radije nego da prihvate nove cijene.

Portparol kompanije AbbVie, čiji će se lijek protiv raka Imbruvica suočiti s najmanjim procentom smanjenja od 38%, rekao je da je cijena po dogovoru unutar očekivanog raspona.

Više od polovine birača 2020. godine bilo je starije od 50 godina, a zdravstvo troši oko 8% potrošnje Amerikanaca, prema podacima Pew Research Center i Ministarstva rada.

Inflacija je oslabila, ali više cijene od pandemije COVID-a ostavile su potrošače pametnijom. Potrošačke cijene porasle su 2,9% tokom 12 mjeseci do jula, a kategorija koja uključuje lijekove na recept je dobila otprilike isti postotak.

Agencija Medicare saopštila je da je prihvatila revidirane kontraponude koje su predložili proizvođači lijekova za četiri od 10 odabranih lijekova, dok su farmaceutske kompanije prihvatile njene konačne ponude za pet.

Administracija Medicarea je prošle godine objavila listu 10 najskupljih lijekova o kojima će se pregovarati.

Farmaceutska industrija se žestoko borila da blokira pregovore o Medicareu, a nekoliko kompanija tužilo je administraciju i upozorilo da će zbog toga možda morati smanjiti neke programe razvoja lijekova.

Očekuje se da će sljedeći krug pregovora o cijenama lijekova Medicare uključiti još 15 lijekova i početi u februaru.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG