Raimondo, koju je po dolasku dočekao zvaničnik kineskog Ministarstva trgovine Lin Feng, održat će bilateralne sastanke sa kineskim zvaničnicima u ponedjeljak i utorak u Pekingu prije nego što krene u Šangaj. Njoj će se pridružiti i američki ambasador u Kini Nikolas Berns.
Raimondo je u četvrtak razgovarala s predsjednikom Joeom Bidenom o njenoj posjeti i njegova poruka je bila da pojačani dijalog s Kinom može ublažiti tenzije.
"Želimo da imamo stabilan komercijalni odnos, a srž toga je redovna komunikacija", rekla je Raimondo. "Moramo komunicirati kako bismo izbjegli sukob."
Republikanci u Kongresu kritizirali su mogućnost da Raimondo uspostavi radnu grupu s Kinom tokom posjete kako bi razgovarali o kontroli izvoza američkih poluvodiča.
Raimondo nije potvrdila planove za bilo kakvu radnu grupu, ali je naglasila da će reći kineskim zvaničnicima "kada je u pitanju nacionalna sigurnost da ne pregovaramo. Ne dajemo ustupke. Ne pravimo kompromise".
Sjedinjene Države koriste vladine poticaje i poreznu politiku kako bi odvojile američke kompanije od kineskih lanaca opskrbe i povećale američku proizvodnju poluvodiča.
"Samo zato što ulažemo u Ameriku uopšte ne znači da želimo da se odvojimo od kineske ekonomije", rekao je Raimondo.
Kineski ambasador u Sjedinjenim Državama Xie Feng, koji se prošle sedmice sastao sa američkom ministricom trgovine, rekao je da Kina traži međusobno poštovanje i saradnju u kojoj svi pobjeđuju.
Bijela kuća je ovog mjeseca krenula sa zabranom nekih američkih ulaganja u osjetljive tehnologije u Kini i planira uskoro finalizirati sveobuhvatna ograničenja izvoza naprednih poluvodiča usvojenih u oktobru.
"Postoji toliko izazova za poslovanje u Kini i izvoz u Kinu, a kineska nepoštena trgovinska praksa naškodila je američkim radnicima i kompanijama", rekla je Raimondo.
Wendy Cutler, potpredsjednica Instituta Asia Society Policy, rekla je da s mogućom posjetom predsjednika Xi Jinpinga SAD-u za manje od tri mjeseca, "Peking ima interes da radi sa Sjedinjenim Državama na identifikaciji praktičnih područja u ekonomskim odnosima gdje bi saradnja mogla biti moguća".
Raimondo također želi potaknuti putovanja i turizam između dvije zemlje.
Kina i Sjedinjene Države dogovorile su se ovog mjeseca da udvostruče broj dozvoljenih letova između te dvije zemlje – a to je i dalje samo djelić onoga kako je bilo prije pandemije.
Povratak na turizam iz 2019. godine američkoj ekonomiji bio donio 30 milijardi dolara i 50.000 radnih mjesta u SAD-u, rekla je Raimondo.
Američka ministrica trgovine Gina Raimondo stigla je u Peking kasno u nedjelju u četverodnevnu posjetu s ciljem jačanja poslovnih veza između dvije najveće svjetske ekonomije.