Delegaciju Sjedinjenih Američkih Država na forumu „Razvojne mogućnosti afričkih zemalja“ (skraćeno AGOA) predvodiće državna tajnica Hillary Clinton, što očito pokazaje interes i opredjeljenje Sjedinjenih Država da još svestranije pomognu ekonomski napredak nekih od najsiromašnijih zemalja svijeta.
Taj forum je, inače, godišnji skup o snaženju trgovinske razmjene Sjedinjenih Država i sub-saharskih zemalja.
Demetrios Marantis, predstavnik Američke trgovinske komore, ističe da je ključni cilj svake godine inovirati i precizirati ekonomske podsticaje razvoja zarad poboljšanja životnih uvjeta u tim zemljama, te dodaje:
„U afričkim zemljama mnoge žene su HIV pozitivne, ali rade i u stanju su odgajati svoju djecu na zdrav način. Rade u fabrikama za preradu voća, naprimjer u Svazilendu, ili pak u Liberiji u tekstilnim fabrikama i šiju majice od organik-pamuka. Imaju posao zahvaljući izvozu tih proizvoda na američko tržište.“
No to ipak nije dovoljno za snažniji ekonomski razvoj:
„Ne postoji potreban odziv afričkih zemalja. Moramo više zajedno raditi, razmišljati kako svaka pojedina zemlja, kroz Forum može imati najviše koristi“ – kaže gospodin Marantis.
A Stephen Hayes, predstavnik Vijeća za poslovnu saradnju sa Afrikom, smatra da je teško ikoristiti neke od mogućnosti zbog nejednakih uvjeta među pojedinim zemljama.
„Budimo realni. Kako ekonomski razvoj podići na viši nivo kada nema potrebne infrastrukture, obučene radne snage, proizvodnih objekata. Za transport proizvoda na tržište potrebni su putevi. Sve to osigurati preko noći nije moguće. Moramo naći investitore. I to je zadatak foruma „Razvojne mogućnosti afričkih zemalja“ - ocjenjuje gospodin Hayes.
Forum, ako akcioni oblik djelovanja, pokazao se, primjera radi, vrlo korisnim po Južnu Afriku, jer ta zemlja ima potrebnu infrastrukturu.
Gospodin Marantis ističe da je američko tržište otvoreno za 98 odsto proizvoda afričkih zemalja, ali da bi ta široka mogućnost bila iskorištena u mnogim zemljama je potrebno uspostaviti vladavinu prava, zaštititi ljudska prava, suzbiti korupciju.... Sjedinjene Države su prošle godine zbog toga ukinule trgovinske povlastice Nigeru, Gvineji i Madagaskaru.
„Radila sam 6 godina u slobodnoj trgovinskoj zoni. Sada je fabrika rublja zatvorena. Ja i druge žene ne radimo i ostali su nam samo kućni poslovi“ - kaže jedna stanovnica Madagaskara.
Osim općih standarda o uvozu i prodaji na američkom tržištu, afričke zemlje suočavaju se i sa mnogim sasvim konkretnim izazovima konkurenata. Stoga su Sjedinjene Države formirale timove za tehničku pomoć afričkim izvoznicima, kaže gospodin Marantis i precizira:
„Zadatak tih timova je da pomognu afričkim izvoznicima kako da dizajniraju, reklamiraju, pakuju, transportiraju i prodaju na američkom tržištu da bi mogli ući na naše tržište i uspješno se održati.“
Na forumu „Razvojne mogućnosti afričkih zemalja“ učestvovaće preko 600 sudionika. Uz visoke zvaničnike Sjedinjenih Država i afričkih zemalja, biće prisutni i brojni predstavnici poslovnog i privatnog sektora, kao i građanskih udruženja.