Linkovi

Američki profili: društvena aktivistica Clemmie Greenlee


Ljubitelji countryja dolaze u Nashville, poznat kao Music City USA, iz svih krajeva svijeta, ali nikad ne vide njegove sirotinjske i opasne ulice koje bi vidjeli kad bi jedan dan proveli u drustvu Clemmie Greenlee.

"Ulica Sefers jedna je od najnesigurnijih iza pet popodne. Ali ne za mene, zato i mogu njome prolaziti. Vi, recimo, ne mozete!", Clemmie ove zadnje rijeci izgovara kroz smijeh. Od nje bi tesko bilo naci boljeg vodica na “krivoj” strani Nashvillea. Clemmie je, naime, godinama radila na njegovim opasnim ulicama kao prostitutka, zaradjujuci na taj nacin za hranu, ali i za drogu. S prostitucijom je, kaze, pocela kad je bila vrlo mlada jer trebalo je skrbiti za mladju bracu i sestre. Od roditelja alkoholicara ta skrb nije dolazila: "Nas pet jelo bi iz istog tanjura, spavalo u istom krevetu. Nas pet je brinulo jedno za drugo. Buduci da sam bila najstarija, sve su odgovornosti bile na meni. Stoga nisam nalazila nista cudnog u tome da do novca dodjem putem prostitucije."

Clemmie je zatrudnjela u svojoj dvanaestoj godini i sa trinaest postala majka. Njen sin Roderiquez predao se kriminalu i zivot izgubio u jednom obracunu kad mu je bilo samo 29 godina. Kad je vijest o njegovoj smrti osvanula u novinama iduceg dana, bilo je to pod naslovom “Majcin nacin zivota doveo do smrti njenog sina.” Clemmie je bila sokirana okrutnoscu tih rijeci, ali kad je bolje razmislila, priznaje sama, shvatila je da je to bila istina. Na pragu cetrdesetih godina, postalo joj je jasno da ce i ona skoncati na isti nacin ukoliko sama ne zatrazi pomoc: "Svi oko mene bili su na crack kokainu. Rekla sam sebi: Svi cemo umrijeti, nitko nece ovamo doci da bi nas izvukao i spasio. Netko se mora sam izvuci iz tog prokletog kruga, netko dovoljno jak da kaze “Sad je dosta!”

Sa 43 godine, Clemmie je pocela svoj zivot mijenjati. G. 2001., pristupila je dvogodisnjem programu namijenjenom zenama s povijescu prostitucije i ovisnosti o drogama. Danas, Clemmie Greenlee, zajedno s bratom i njegovom suprugom, vodi vlastiti program zvan Galaxy Star i radi s nesvilskom djecom kako ona ne bi posla istim krivim putevima – droge, prostitucije, tinejdzerske trudnoce, kriminala....
Clemmie se takodjer zauzima za beskucnike Nashvillea sto je cesto dovodi u sukob s gradonacelnikom Karlom Deanom. Unatoc neslaganjima, gradonacelnik Dean ima za Clemmie i njen rad samo rijeci pohvale: "Sva su ta iskustva i njena vlastita, sve je sama prozivjela. Zbog toga i jest tako pozitivan, snazan i uvjerljiv zagovornik promjena. Gajim postovanje za nju i spreman sam s njom suradjivati u svim njenim nastojanjima".

Clemmie Greenlee se nada da ce jednog dana svoju zivotnu pricu nade i izbavljenja moci prenijeti u druge gradove Sjedinjenih Drzava. Za sada, kaze, sretna je i zadovoljna sa svojim radom na “krivoj” strani Nashvillea, strani koja nije vidljiva posjetiteljima Music Cityja.

XS
SM
MD
LG