Nedostatak sna može donijeti i više od pospanosti – on značajno povećava rizik od debljanja.
James Gangwisch, sa Škole javnog zdravstva Sveučilišta Columbia, i njegovi kolege proučili su podatke o 18 tisuća odraslih osoba, koje su, tijekom osamdesetih, sudjelovale u vladinom istraživanju o zdravstvenom stanju i prehrani.
Osobe koje su noću spavale manje od četiri sata za 73 posto su bile u većoj opasnosti od debljine od osoba koje su spavale preporučenih 7-9 sati, izvjestila je ekipa profesora Gangwischa na prošlotjednom skupu Sjevernoameričke udruge za studij debljine. Osobe koje su u prosjeku spavale po 5 sati, za 50 posto bile u većoj opasnosti od debljanja, a one sa šest sati sna za 23 posto.
Premda bi zdravi razum rekao da osobe koje manje spavaju troše više kalorija, znanstvenici upozoravaju da problem leži u tome što se zbiva s organizmom kada ga se lišava sna. Druga su istraživanja pokazala da osobe koje premalo spavaju imaju sniženu razinu hormona leptina, a povišenu razinu želučanog hormona grelina. Ta dva hormona zajedno povećavaju apetit.
Tjelesni sustav za regulaciju metabolizma, kako sugeriraju znanstvenici, možda djeluje tako da pohranjuje više masti u periodima kraćeg spavanja. Taj biološki mehanizam možda potječe iz vremena kada je ljeto – sa svojim obiljem hrane i kratkim noćima – služilo za pripremu rezervi za tamne zimske mjesece, kada je hrana bila oskudna. Upravo zato, prema pretpostavkama znanstvenika, naše tijelo možda kratak san prima kao signal za jače pohranjivanje masti.