6. lipnja 1944, iskrcavanje savezničkih snaga na plaže Normandije u Francuskoj označilo je prekretnicu drugog svjetskog rata. Na 60. obljetnicu Dana D, predsjednik George Walker Bush posjetio je Normandiju i odao počast onima koji su stradali, te onima koji su preživjeli iskrcavanje i rekao: Svi oni koji su pokopani i čija se imena nalaze ovdje zabilježeni su u našem sjećanju u Americi. Molimo u miru ovog groblja da sretno stignu na daleke obale Božje milosti. Još uvijek se s ponosom prisjećamo ljudi koji su sudjelovali u Danu D, koji su služili i kasnije nastavili sa životom.
Ta operacija, usmjerena na invaziju Europe i poražavanje nacističkih snaga, rekao je predsjednik Bush, bila je planirana samo kao pobjeda. Na kraju dana, pobjeda je i ostvarena. Više od 150 tisuća savezničkih vojnika probilo je Atlantski zid Adolfa Hitlera, čime je promijenjen tijek drugog svjetskog rata. Diljem Europe, američki vojnici sudjelovali su u borbama zajedno s Britancima, Kanađanima, Poljacima, slobodnim Francuzima i hrabrim građanima drugih zemalja, koje su, jednu po jednu, oslobađali od nacističke vladavine. Zahvaljujući tim žrtvama, rekao je predsjednik Bush, postali su nerazdvojni saveznici: "Nacije koje su oslobodile poraženu Europu ujedinile su se u ime slobode cijele Europe. Nacije koje su se zajedno borile diljem europskog kontinenta postale su partneri dostojni povjerenja u borbi za mir. Naš veliki savez slobode je jak i još uvijek je danas potreban".
Taj savez danas igra ključnu ulogu u ratu protiv međunarodnog terorizma. Civilizirane zemlje ujedinjene su u tom cilju, kao što su bile ujedinjene prije 60 godina. Savezničke snage koje su se iskrcale na plažama Normanije 6. lipnja 1944. borile su se za naplemenitiji od svih ciljeva – ljudsku slobodu. Amerika odaje počast svim osloboditeljima koju su se borili i, kako je rekao predsjednik Bush, "Amerika bi ponovno učinila isto za svoje prijatelje."