Linkovi

Europa neće financirati uspostavu zaštitnih zona za azilante i izbjeglice (20/6/03) - 2003-06-20


Dan izbjeglica poklopio se sa summitom EU ciji su lideri sinoc odbacili prijedlog Britanije o uspostavi "zastitnih zona" za azilante i izbjeglice izvan granica EU.

Lideri EU odbacili su kontroverzni britanski plan o uspostavi "zastitnih zona" za azilante i izbjeglice u zonama sukoba u svijetu i uzduz glavnih tranzitnih ruta u Europi. Predsjednici drzava i vlada clanica Unije jasno su porucili da Europa nece financirati posebne zastitne zone izvan svojih granica. Slozili su se da Unija izdvoji vise novaca kako bi od ilegalnih imigranata zastitila svoje vanjske granice, koje ce se 2004 prosiriti ulaskom deset novih clanica.

Britanija vec duze vrijeme predlaze da se u blizini svjetskih zona sukoba izgrade regionalni izbjeglicki centri, a prihvatni tranzitni za azilante u zemljama koje granice s EU. Osobe koje traze azil u zemljama EU u tim bi centrima cekali na rjesenje svojih zahtjeva a u slucaju negativnog odgovora bili bi vraceni u svoje zemlje UNHCR i organizacije za ljudska prava usprotivile su se britanskom planu prema kojem je i Hrvatska bila na popisu drzava predvidjenih za gradnju tranzitnog centra. Britanski Home Office i hrvatsko ministarstvo unutarnjih poslova demantirali su da Hrvatska za potrebe Velike Britanije gradi tranzitni centar blizu Zagreba. Potvrdjeno je da ce se u Trsteniku kraj Dugog Sela graditi prihvatni centar samo za trazitelje azila u Hrvatskoj kojeg ce sufinancirati Europska komisija. Zakon o azilu, kojeg je nedavno donio Sabor, i izgradnja azilantskog centra, hrvatska su obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruzivanju EU.

Celnici EU ocijenili su da zastitne zone ugrozavaju ljudska prava trazitelja azila pa je svoj prijedlog sinoc Britanija povukla. Prije summita odustala je od ideje o gradnji tranzitnih centara u zemljama koje granice s Unijom. Iako se povukla pod glasnim kritikama, u prvom redu Njemacke i Svedske britanska vlada nema namjeru u potpunosti odustati od svojih namjera koje podrzavaju Danska, Nizozemska, Irska i Austrija. Austrijska ministrica vanjskih poslova Benita Ferreo Waldner sinoc je rekla da "britanski prijedlog nije mrtav iako je odbacen". Organizacije za ljudska prava upozoravaju da se britanskim planom potkapaju osnovna prava izbjeglica da traze azil i da ne budu vraceni natrag na nesigurna podrucja. Human Rights Watch navodi da u svim drzavama predlozenim da se u njima procesuiraju zahtjevi za azil po britanskom planu jedino u Hrvatskoj policija nije bila optuzivana za los tretman ilegalnih migranata i izbjeglica.

Za samu Hrvatsku i osam godina nakon zavrsetka rata povratak i stambeno zbrinjavanja izbjeglica i prognanika bitan je problem i jedan od tri kljucna politicka preduvjeta za clanstvo u EU. Hrvatska vlada preuzela je obavezu da do 2006 u potpunosti rijesi problem za sto ce trebati vecu financijsku pomoc EU. Hrvatski premijer ovog je mjeseca pozvao sve izbjegle Srbe da se vrate u Hrvatsku gdje ce im, ostanu li u njoj zivjeti, biti obnovljene i vracene kuce. Vlada je obecala da ce stambeno zbrinuti i bivse nositelje stanarskih prava kojima ce biti ponudjen alternativni smjestaj. Njima ce biti pod povoljnim okolnostima stanovi biti ponudjeni na otkup ili na koristenje. Iako su joj materijalne mogucnosti ogranicene vlada ce samo ove godine za povratak izbjeglica izdvojiti 782 milijuna kuna. Prema podacima OESS-a u u Hrvatsku se do sada vratilo oko 100 tisuca Srba izbjeglih 1995., a jos ih se oko 250 tisuca nalazi u Srbiji i BiH. OESS je pozdravio vladin potez uz ocjenu da povratak izbjeglica mora biti nacionalni cilj Hrvatske na putu u EU.

XS
SM
MD
LG