Linkovi

'City of New Orleans' - Pjesma za sve nestale vlakove


”Good mornin’ America, how are you? Don’t you know me? I‘m your native son,” mnogi ce se sjetiti tih rijeci onog hita iz 1972, folk-glazbenika Stevea Goodmana, u izvedbi onog drugog, dobro poznatog folk-pjevaca, Arla Guthrijea.

Steve Goodman, nepoznat tada, prisao je Arlu Guthrieju nakon jednog koncerta i pitao ga moze li mu odsvirati par svojih pjesama. Guthrieju, vec slavnom folk-glazbeniku, i mnogi drugi dolazili su s istim idejama. Goodmanu je odgovorio:”Znas sto? Kupi mi pivo, slusat cu te sve dok ono traje.” Goodman je Guthrieju pivo kupio i “City of New Orleans” odsvirao. Sve drugo nam je poznato – Guthrie je s Goodmanovom skladbom ogroman hit postigao. Poslije je govorio da je pivo koje mu je Goodman kupio bilo najbolje koje je ikada popio!

“City of New Orleans” nije pjesma o tom slavnom gradu vec o vlaku koji je njegovo ime dobio. I povezivao Chicago, Illinois, s New Orleansom, u Louisiani. Mnogi su glavni vlakovi tada, u Sjedinjenim Drzavama, nosili imena. Kad je Steve Goodman pjesmu napisao, americka je zeljeznica, medjutim, vec polako na vaznosti gubila. Goodmanova tuzna pjesma, himna je svim slavnim, nestalim vlakovima:”Illinois Central, ponedjeljak ujutro.

“City of New Orleans,” sa 15 vagona, petnaest nespokojnih putnika, tri konduktera, dvadeset i pet vreca pisama, ka jugu se kotrlja; kraj kuca i farmi i polja i nekih bezimenih vlakova i ranzirnih kolodvora punih crnackih radnika i groblja zahrdjalih automobila, kroz tamu Mississippija, sve dolje do mora....Dobro jutro, Ameriko, kako si, zar me vise ne poznajes? Ja sam tvoj rodjeni sin, vlak koji zovu City of New Orleans......vlak koji pjeva “disappearing railroad blues.”

Folk-glazbenik Steve Goodman u Chicagu se rodio, 1948. U Chicagu je, pod mnogim glazbenim utjecajima, i odrastao. Folk, blues, bluegrass, country, rock, R&B...samo su neki od glazbenih zanrova koje je i njegova glazba odrazavala. Za svoje kratke karijere, Steve Goodman je izdao desetak albuma. Umro je 1984, u 36-oj godini, od leukemije. Njegovu najpoznatiju, “City of New Orleans,” mnogi su uvrstavali u svoje repertoare - Chet Atkins, Johnny Cash, Judy Collins, John Denver, Willie Nelson....Arlo Guthrie. Za ovog zadnjeg, sina slavnog Woodyja Guthrieja, ironija je htjela da svoj najveci uspjeh postigne ne nekom svoga oca nego onom Stevea Goodmana, jednog od najgorljivijih ocevih sljedbenika. “City of New Orleans,” Goodmanu bi bilo drago, nije nestao. I danas vozi – Chicago i Kankakee... Memphis, Tennessee....Jackson, Mississippi....Delta, bayou country....na kraju – New Orleans, “the Big Easy.” Za svakog ljubitelja glazbe, put iz snova. Put kroz povijest americke glazbe – od jazza i ragtimea do bluesa i rock-and-rolla.

Govoreci o porijeklu svoje pjesme, Steve Goodman je, 1976, voditelju programa cikaske WGN radio-postaje, rekao:”Sve je u njoj istinito, sve se upravo tako dogodilo. Sjeo sam na ‘City of New Orleans,’ sa suprugom njenoj baki u posjet krenuo... Dok je supruga drijemala, ja sam kroz prozor gledao i jednostavno zapisao sve sto sam vidio. Eto, tako se ‘City of New Orleans’ rodio.” I nedugo zatim bio kanoniziran i od Krisa Kristoffersona i od Johnnyja Casha rijecima “najbolja pjesma o vlaku ikad napisana!” Ona to i jest, ali je i vise od toga. Prica je to, takodjer, o jednoj Americi koja je, pod teretom napretka, brzo nestajala. Istovremeno, i jednako brzo, i nesto vitalno iz svog nacionalnog duha gubila.

Steve Goodman svoju je skladbu takodjer snimio, ali uz enormno popularnu Guthrijevu verziju, za njegovu jedva da je tko i znao. Goodman se nikad nije ljutio i svaki puta kad bi svoju pjesmu na koncertima izvodio, prvo bi Guthrieju zahvalio “sto mi je racune i ovog mjeseca platio.” Ali i Steve Goodman svoj je vrijedan doprinos dao – americkoj pjesmarici koju je toliko njegovao, kojoj se sam toliko divio.

XS
SM
MD
LG