Hrvatska je tako postala osmom članicom CEFTA-e, asocijacije srednjoeuropskih država osnovane 1991, u čijem su sastavu tranzicijske države Slovenija, Češka, Mađarska, Slovačka, Bugarska, Poljska i Rumunjska, a cilj joj je osigurati povoljnije uvjete trgovanja i gospodarske suradnje među zemljama-članicama.
U ime članica CEFTA-e, ugovor o pristupanju Hrvatske su danas u Zagrebu potpisali i predstavnici sedam spomenutih zemalja. Potpisani ugovor mora biti potvrđen u Saboru, kao i u parlamentima ostalih sedam članica CEFTA-e. Predviđa se da bi potrebnu parlamentarnu potporu današnji potpis trebao dobiti do ožujka 2003. Hrvatska će tada postati punopravnom članicom CEFTA-e i otvorit će joj se tržište zemalja-članica, koje ukupno broji oko stotinu milijuna stanovnika.
O gospodarskim pogodnostima koje ulazak u punopravno članstvo CEFTA-e donosi Hrvatskoj govorio je prilikom potpisivanja ministar gospodarstva Ljubo Jurčić: “Ovaj će ugovor omogućiti bolji i širi pristup hrvatskih proizvoda na tržištima zemalja CEFTA-e, te na taj način povećati gospodarsku suradnju. Stvorit će i bolje uvjete za povećanje investicija, te suradnju na području energetike, infrastrukture, turizma, itd.”
Kako niz članica CEFTA-e postaje i članicama EU, ulazak Hrvatske u CEFTA-u, u Vladi doživljavaju i kao korak bliže EU.
Premijer Ivica Račan danas je najavio da bi Hrvatska 15. ovoga mjeseca trebala od međunarodnih mirovnih snaga preuzeti nadzor nad poluotokom Prevlakom, južnom granicom Hrvatske s Jugoslavijom. Dakle, 15. prosinca trebala bi se okončati zadnja mirovna misija UN-a u Hrvatskoj. Premijer je također najavio da bi pet dana prije povlačenja snaga UN-a, dakle 10. prosinca, Hrvatska i Jugoslavija trebale potpisati protokol o privremenom režimu na tom dijelu granice. Potpisivanje protokola o privremenom režimu tek je prva faza u rješavanju problema granice između Hrvatske i Jugoslavije na Prevlaci i bokokotorskom zaljevu. U drugoj fazi, dvije države moraju povući graničnu crtu na moru. Granicu na moru s Jugoslavijom, jednako kao ni granicu na moru sa susjednom Slovenijom, Hrvatska još uvijek nije definirala, jer, za razliku od kopnenih granica, morske granica među republikama bivše socijalističke Jugoslavije nisu postojale.