Linkovi

Sequoyah, “Prorok pismenosti naroda Cherokee”


U Mjesecu indijanskog nasljedja u Americi, evo price o Sequoyahi, autoru prvog, punog i potpunog pisma ikad sastavljenog medju sjevernoamerickim Indijancima...

Profesor H. A. Stomp, s Emory koledza, u Atlanti, u drzavi Georgia, mozda je najrjecitiji bio kad je Sequoyahu ovim rijecima istaknuo:”...najznacajniji covjek koji je ikad zivio na tlu Georgije nije ni politicar bio ni vojnik ni duhovnik ni znanstvenik vec obicni Cherokee Indijanac, mjesanac. Zacudo, takodjer, taj covjek vjecnu je slavu stekao, a da je nije ni trazio ni ocekivao.”

Sequoyah, rodjen 70-ih godina 18. stoljeca, u Cherokee selu Tuskegee, na rijeci Tennessee, poznat je i po imenu George Guess, imenu koje moze zahvaliti svom bjelackom ocu, trgovcu krznima, iz Virginije. Engleski, medjutim, Sequoyah nikada nije naucio ni pisati ni citati ni govoriti. A ni ikakvo formalno obrazovanje steci. Ali fasciniran je bio sposobnoscu bijelaca da jedni s drugima mogu komunicirati neobicnim znacima na papiru. Medju Indijancima, ti papiri su bili poznati kao “listovi koji govore.”

Ne zna se tocno je li Sequoyah, cije ime na jeziku Cherokee Indijanaca znaci “sakata noga,” svoj fizicki hendikep imao od rodjenja ili je on bio posljedica lova, ali je upravo stoga, mozda, vise vremena imao da razmislja o nekim drugim stvarima. “Listovima koji govore,” primjerice, jer je shvatio da u njima lezi kljuc bjelacke moci. Negdje oko 1809, Sequoyah je cvrsto odlucio da sastaviti treba vlastiti sustav komuniciranja. Posvetio mu je punih 12 godina.

Prijatelji i clanovi obitelji i susjedi rugali su mu se i smijali, govorili mu da je lud, papire mu oduzimali i spaljivali, ali Sequoyahu nista vise nije moglo omesti - zapostavio je i svoju obitelj i svoju farmu i svoj zanat – predmete od srebra vrlo je lijepo izradjivao - i sve svoje vrijeme posvetio radu na sastavljanju pisma Cherokee jezika. Godine 1812, svoj fonetski sustav od 86 znakova i simbola, svaki kombinacija suglasnika i samoglasnika, jer Cherokee jezik se i sastoji od takvih skupova glasova, slogova, Sequoyah je predstavio zapanjenim plemenskim starjesinama.

Nije proslo ni nekoliko mjeseci, a tisuce je Cherokee Indijanaca, mladih i starih, naucilo pisati i citati ili, kako je to jedan promatrac tog vremena rekao: “Za nekoliko mjeseci, cijeli je Cherokee Nation postao jedna akademija za ucenje i proucavanje Sequoyahinog sustava.” Ni deset godina kasnije, 1821. godine, Cherokee je Nation Sequoyahino pismo i sluzbeno prihvatio kao svoje vlastito. Uskoro, prihvatit ce ga i drugi indijanski narodi, prilagoditi svojim jezicima. Jednim potezom pera, Sequoyah je bijelcima oduzeo monopol nad – slovima!

U pocetku, simboli su bili njegova vlastita kreacija; kasnije se, da bi olaksao tiskanje, posluzio grckim i latinickim sustavom pisma. Godine 1928, zahvaljujuci Sequoyahinom pismu, poceo je, u mjestu New Echota, u drzavi Arkansas, gdje je Sequoyah neko vrijeme zivio po relociranju Cherokee naroda iz Georgije, izlaziti tjednik – The Cherokee Phoenix; bio je to prvi indijanski list u Sjedinjenim Drzavama.

Sequoiahu i njegov narod cekao je slijedece, 1829. godine, nastavak puta na “Stazi suza,” kad su premjesteni bili u Oklahomu. Godine 1843, u tadasnjem Meksiku, danasnjem Texasu, umro je Sequoyah, “prorok pismenosti” naroda Cherokee.

XS
SM
MD
LG