Linkovi

Mimica: Nastavit ćemo ispunjavati obveze prema EU (9/11/02) - 2002-11-09


Europska unija zaprijetila je Hrvatskoj odbijanjem kandidature za clanstvo ne rijesi li sucaj Bobetko. Prijetnja je stigla dva mjeseca prije drugog Progress reporta kojim Europska komisija ocjenjuje napredak u provedbi Sporazuma o stabilizaciji EU.

Savjetom da odustane od kandidature za clanstvo EU je hrvatskim vlastima ovog tjedna ispostavila mogucu cijenu za trenutne odnose s UN-ovim sudom za ratne zlocine u Den Haagu. Vladi premijera Ivice Racana otvoreno je receno da ce zahtjev za kandidaturom, kojeg je namjeravala podnijeti pocetkom iduce godine, biti odbijen, ne rijesi li slucaj Janka Bobetka. Ta je prijetnja najsnazniji pritisak na Vladu ciji je kljucni cilj prikljucenje EU.

Ministar za europske integracije Neven Mimica u razgovoru za Glas Amerike kazao je da odnosi s Tribunalom nisu formalno sadrzani u Sporazumu o stabilizaciji i pridruzivanju kojeg je Vlada pocela provoditi prije godinu dana. "Ali, bez obzira kako optimisticno citali sporazum suradnja s Tribunalom ima znacajnu ulogu u prikljucenju EU. U ukupnom kontekstu dostizanja politickih kriterija za clanstvo u EU suradnja s Haskim sudom predstavlja dio ukupnog kompleksa jacanja vladavine prava, razvijanja demokratskog drustva i jacanja ukupnih politickih odnosa izmedju Hrvatske i EU. U tom pogledu razvoj situacije s Haskim sudom moze bitno utjecati i na odnose i brzinu priblizavanja Hrvatske EU," kaze Mimica.

Vlada se krajem rujna upustila u pravnu bitku sa sudom pobijajuci dijelove optuznice i odbijajuci odmah izruciti ratnog nacelnika Glavnog stozera HV. Mimica kaze da hrvatski odnosi s Tribunalom ne izlaze iz pravnih okvira iako ih medjunarodna zajednica vidi kao problematicne. Dodaje da je u trenutnim okolnostima izuzetno vazno da Hrvatska do kraja godine povuce dobre poteze na drugim politickim pitanjima, dokazujuci da je sposobna ispunjavati preuzete obaveze. Godinu nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruzivanju Hrvatska je ispunila pedeset posto obaveza.

"Govorim samo o kvantitativnim odnosima, znaci o brojkama, od 360 mjera, izvrsili smo 180. Medjutim, kvalitativno gledajuci, problem je sto nismo u potpunosti izvrsili neke od temeljnih obveza koje su prihvacene ne samo u ovom Sporazumu, nego i ranije od prethodnih vlada, a bitne su za dobivanje pozitivne ocjene o dostizanju tzv. politickih kriterija iz Kopenhagena. Znaci taj paket politickih preduvjeta, barem na cetiri pitanja, nismo do kraja izvrsili. Rijec je o poznatim problemima, Ustavnom zakonu o pravima manjina, reformi pravosudja, stvaranju uvjeta za bolje funkcioniranje televizije kao javnog medija i cijelom kompleksu pitanja vezanih uz povratak izbjeglica," kaze Mimica.

Od potpisivanja prije godine dana Zagreb sam financira realiziciju, sporazuma jer Bruxelles jos nije odobrio niti jednu alokaciju sredstava za program tehnicke pomoci CARDS, a tek je u manjoj mjeri financirao povratak izbjeglica i izgradnju objekata za povratnike.

Ministar za europske integracije istice da je Vlada unatoc tome uspjela obaviti najveci dio posla za provodjenje reformi i da se do kraja godine moze ocekivati znacajniji napredak u prilagodjavanju kriterijima i standardima EU. "Mi smo zaista sva cetiri pitanja jasno politicki prodiskutirali, donijete su odgovarajuce odluke ili smjernice za daljnje postupanje. Preostalo je samo napraviti zavrsne korake u svakom od tih pitanja," kaze Mimica.

U sijecnju iduce godine ocekuje se drugi Progress report Europske komisije, za Hrvatsku izuzetno vazan, jer ce o ocjeni napreka u realizaciji preuzetih obaveza ovisiti i datum formalnog podnosenja zahtijeva za clanstvo u EU. Hoce li to biti vec iduce godine ili ce Hrvatska morati odustati od kandidature, osim o politickim predvujetima ovisit ce, prije svega, o odnosima s Den Haagom.

"Hrvatska nije prekinula suradnju s Haskim tribunalom, niti to namjerava uciniti. Mi cemo obaveze izvrsavati bez obzira na daljnji razvoj situacije u odnosima s Haagom i bez obzira na ocjene Europske komisije o izvrsavanju hrvatskih obaveza prema Haskom sudu. I u varijanti usporavanja ili suspenzije Sporazuma o stabilizaciji i pridruzivanju trebamo nastaviti izvrsavati obaveze koje smo preuzeli sporazumom, jer tako, osim sto stvaramo uvjete za priblizavanje EU, stvaramo uvjete za krupne unutarnje reforme, koje su ovoj zemlji potrebne sa ili bez buduceg clanstva u EU," kaze Mimica.

Ministar za europske integracije vjeruje da ce se trenutni problemi s Tribunalom rijesiti i da se nece morati odustajati od kandidature 2003. Smatra da ce do 2007. Hrvatska biti spremna za punopravno clanstvo, ali odbija prognozirati kada bi mogla postati clanicom EU.

XS
SM
MD
LG