Linkovi

Mormoni 2. dio


Lav Tolstoj nazvao ju je, kazu, “americkom vjerom”. Harold Bloom, profesor sveucilista Yale, pisao je o njoj u knjizi pod naslovom “American religion”. Danas, vise je njenih clanova u svijetu nego u Americi. Sjediste joj je u Salt Lake Cityu, domacinu XIX Zimskoj olimpijadi. U sredistu pozornosti, uz sportase, nasla se i ona – mormonska crkva. O njenom nastanku, egzodusu na Zapad i ostvarenju mormonskog sna bilo je rijeci u zadnjem prilogu seriji “Made in USA”. Danas nastavljamo o nekim drugim aspektima…..

“Raznolikost znaci – snaga i vitalnost”, olimpijski je motto mormona. Jednako kontroverzan kao i onaj mormonski slogan: “Prijatelji svim narodima.” Mormoni danima vec svoje goste iz cijeloga svijeta kao prijatelje i docekuju. Iako je ovo i za njihovu crkvu jedinstvena prilika, goste ipak ne obracaju. Savjetovano im je da se - uzdrze.

Osnovana prije 170 godina, mormonska crkva danas ima oko 11 milijuna clanova. Vise od polovice zivi u drugim zemljama svijeta – fenomen koji neki objasnjavaju time da “mormonska poruka privlaci one koji zele biti amerikanizirani”. U zadnjih 30 godina, broj mormona u svijetu porastao je za 400%! Ne cudi - crkva ima 60.000 misionara. Centar za misionarsku obuku u mjestu je Provo. Diljem svijeta, 14 je slicnih ustanova. Celnike crkve u Provu formiraju. “West Point mormonizma”, mnogi ga zovu. Za zene, misionarski je rad dobrovoljan i s njim, ako zele, mogu poceti kad napune 21 godinu. Od muskaraca, medjutim, ocekuje se da dvije godine svog zivota posvete misionarskom radu. Obuku prate vrlo stroga pravila ponasanja. Nema radija, ni televizije, izlazaka ni slucajno, nema telefoniranja kuci, samo jedno pismo tjedno. Po zavrsetku, vise od polovice njih bit ce poslano u inozemstvo. Pedeset stranih jezika predaje se u Centru. Zato olimpijske goste Salt Lake Citya, mormoni cesto i docekuju na njihovim jezicima.

Alkohol i duhan, grijeh su, prema utemeljitelju vjere, Josephu Smithu. Na popis poroka, Smith je ukljucio i konzumaciju “vrucih pica”, pa su kava i caj takodjer zabranjeni. Sadrze kofein. DietCoke, kazu, “zajednicki je nazivnik” mormonima. I “teoloska zagonetka”, jer iako hladno pice, ono sadrzi kofein. A DietCoke BEZ kofeina, opasan je nadomjestak za pica s kofeinom, kazu mnogi, bas kao i one - cokoladne cigarete.

Ipak, za odrzavanja Olimpijade nece manjkati ni pica s kofeinom ni onih bez. Gostima ce, prema rijecima guvernera drzave, biti na raspolaganju 1.305 mjesta za kupovinu alkoholnog pica, dvaput vise, naglasio je on, nego u Lillehammeru ili Naganu!

Kao sto je i za ocekivati, prosjecni je zivot mormona duzi od drugih Amerikanaca, za cijelih 11 godina. Medjutim, Utah prednjaci u potrosnji antidepresiva. Smrtnost od raka i srcanih oboljenja u mormona je niza, ali zato je dijabetes daleko rasireniji. Secer je, priznaju oni, njihov najveci porok.

Odrzavanje Zimske olimpijade u Salt Lake Cityu, mnogi mormoni vide kao ispunjenje jednog starog prorocanstva Brighama Younga. “Izgradit cemo na ovom mjestu grad i hram u slavu najviseg Boga. Kraljevi i carevi ce dolaziti, plemeniti i mudri, a zli i bezbozni zavidjet ce nam na nasim lijepim domovima i nasoj imovini.”…Odabir Salt Lake Citya za domacina Igara bio je popracen vijestima, manje ugodnima. Prvo, skandal oko podmicivanja clanova Medjunarodnog olimpijskog odbora. Onda je na povrsinu opet iskrsnula i najbolnija epizoda iz mormonske povijesti – napad na karavan obitelji koje su, 1857, krenule put Kalifornije i na mormonskom teritoriju bile masakrirane. Mnogi tadasnji clanovi Kongresa trazili su eliminaciju mormonske crkve. Mormoni su odgovornost za napad prenijeli na lokalnu skupinu Indijanaca, stvar je nekako bila zaboravljena, do prije dvije i pol godine, kad je utvrdjeno da je vecina kolonista ipak bila ubijena mecima, a ne indijanskim strijelicama. Prosle godine, 5 milijuna turista posjetilo je Utah i svima je lijepo bilo.

Eh, ali tu je i - mormonska praksa mnogozenstva. Za crkvu, najmucnije pitanje. Izvjesni Tom Green jos se nedavno javno, na televiziji, hvalio da ima pet zena. Iako sluzbeno ukinuta 1890, poligamija je predmet stalne kontroverze i mnogi slucajevi mnogozenstva, kao i zlostavljanja zena i djece, otkriveni su u raznim dijelovima drzave. Cak i nakon sluzbenog ukidanja, praksa je nastavljena tajno. Kad je Kongres od mormona trazio da mnogozenstvo medju sobom iskorijene, izdan je, 1906, i drugi manifesto koji je poligamiju striktno zabranio. S njom je nastavljeno, samo jos tajnije. Pretpostavlja se da danas ima negdje izmedju 40 i 100 tisuca slucajeva poligamije medju “fundamentalistickim mormonima”, kako sami sebe zovu, na podrucju drzava Utah, Idaho, Arizona, Nevada i California. Tomu Greenu je lani, za poligamiju i druge prekrsaje, sudjeno. Potpuna eliminacija poligamije prije Olimpijade, pokazala se ipak suvise velikom zadacom.

Dok mnogi u mormonima vide “prerasli kult”, oni o sebi misle kao o krscanima. Slave Bozic i Uskrs. Primaju pricest. Bibliju smatraju svetom iako nepotpunom knjigom. Vjeruju da su oni bozji izabranaci i svijet dijele na sebe i na krivovjerce, medju koje ubrajaju i Zidove. Stara mormonska, “Kao sto je covjek sada, tako je Bog jednoc bio; kao sto je Bog sada, covjek moze biti,“ sugerira da je Bog nekad bio ljudsko bice i imao obitelj, zenu i djecu, da je svatko, dakle, moguce bozanstvo. Mormoni vjeruju da mrtvi mogu naci spas krstenjem per procura, u zastupanju. Odatle i njihov duboki interes za genealogiju. Preko 200 milijuna mrtvih na taj je nacin vec krsteno kao mormoni. Medju njima, zanimat ce vas mozda - sve pape, Buddha, Shakespeare, Elvis …..Pocetkom 90-ih, mormoni su krenuli isto ciniti i sa zrtvama holokausta sto je zidovske genealoge natjeralo da malo pomnije prate “mormonske liste”.

Cemu se mormoni protive? Pobacaju, eksperimentiranju s ljudskim embriom, pravima homoseksualaca. Sedamdesetih godina - amandmanu za jednaka prava, jer to bi dovelo do stvaranja “unisex drustva”. Danas - sklapanju braka izmedju istih spolova. Po pitanju rase i rasne diskrimnacije, crkva je, u zadnje vrijeme, popustila. Morala je, ako je zeljela postati istinski medjunarodna. Sjediste mormonske crkve ipak je jos uvijek bjelacko, puritansko i homogeno.

Mormonizam je gotovo sinoniman s drzavom Utah. Konzervativna je religija drzavu oblikovala politcki, drustveno i kulturno. Kako se crkva mijenja, mijenjat ce se i drzava. Olimpijski motto - “Raznolikost znaci – snaga i vitalnost”, mozda ce uhvatiti dubljeg korijena, nadaju se oni izvana.

XS
SM
MD
LG