Linkovi

Hoće li general Ademi biti pušten na slobodu do početka suđenja (31/1/02) - 2002-01-31


Potpredsjednik Vlade Goran Granic jamcit ce da general Rahim Ademi nece pobjeci ako ga Vijece Haskog suda pusti iz pritvora. Ademi se u srpnju prosle godine dobrovljno predao Tribunalu nakon sto je optuzen za ratni zlocin nad srpskim civilima u Medackom dzepu 1993. Njegov odvjetnik Cedo Prodanovic zatrazio je da ga se do pocetka sudjenja pusti na slobodu, a Ademijeve nade da ce nevinost dokazati kao slobodan covjek porasle su nakon pustanja trojice bosansko-hercegovackih generala.

Upitno je hoce li Tribunal drugacije tretirati zahtjev njegove obrane unatoc jamstvima vlade premijera Ivice Racana. Vlada u Zagrebu propustila je izruciti drugog haskog optuznika generala Antu Gotovinu koji je vec sest mjeseci u bijegu a policija ne zna gdje se nalazi. Sudu Vlada nije dostavila ni dokumentaciju o Medackom dzepu zatrazenu u svibnju prosle godine. Zato tuzilastvo suda vladine pismene garancije nije prihvatilo kao potpuno vjerodostojne zbog cega je Ademijev odvjetnik predlozio da se pred Sudskim vijecem pojavi predstavnik Vlade. Zamjenik premijera Goran Granic sud ce nastojati uvjeriti u ozbiljnost vladinih jamstava i objasniti im detalje oko transfera i ostalih tehnickih pojedinosti na kojima sud inzistira.

"Sud trazi da bude siguran njegov transfer do aerodroma, da to bude u ingerenciji odredjenih policijskih struktura, da se general kada bude na slobodi jednom tjedno javlja policijskoj postaji, najblizoj prebivalistu ili mjestu rada, da mu se oduzme putovnice, da mu se ne moze izdati nova, dakle cisto policijske radnje koje onemogucavaju svakog potencijalnog okrivljenika da izbjegava kazneni progon," kazao je za Glas Amerike Cedo Prodanovic.

Goran Granic u Den Haag nosi i pismo - preporuku predsjednika i vrhovnog zapovjednika hrvatskih oruzanih snaga Stipe Mesica. "Ta preporuka predsjednika ima veliku tezinu jer on ima vrlo visok rejting u Tribunalu," kaze Prodanovic.

Ademi je jedini hrvatski casnik optuzen za zlocine sto su ih hrvatske snage u rujnu 1993 pocinile nad srpskim civilima u Medackom dzepu. Njegova obrana vjeruje da je jedini zato sto tuziteljstvo nema pristup svim cinjenicama. Tribunal jos od svibnja prosle godine trazi 2000 dokumenata koji se odnose na operaciju Medacki dzep. Umirovljeni general Janko Bobetko u svojoj knjizi "Sve moje bitke" tvrdi da je osobno planirao akciju a kao kljucnog operativca spominje generala Mirka Norca. Nakon veteranskih prosvjeda Vlada se sa sudom uspjela dogovoriti da se Norcu za zlocine u Gospicu sudi u Hrvatskoj, a proces je, nakon sedam mjeseci odgadjanja poceo prije tjedan dana. Nitko nije prosvjedovao zbog Ademija koji je 1993, neposredno prije akcije imenovan vrsiteljem duznosti zapovjednika Zbornog podrucja Gospic, jer se zapovjednik razbolio.

"Problemi ostaju prije svega u sferi da li je mogao nesto sprijeciti ili ne. Mi tvrdimo da nije, ja sam zaista uvjeren da on nije znao da ce se to desiti i nije imao razloga da u to vjeruje. Problem je i sto je poduzeo da se sankcioniraju pojedinci koji su to cinili. Tu je naravno okosnica njegove obrane, i to je cinjenica da je on vrlo brzo nakon tih dogadjaja smijenjen i da nije mogao nesto bitno uciniti. Ali nesto je i poduzimao, naravno da vam vise od toga ne mogu reci," kaze Prodanovic.

Prije tri godine Ademi je postavljen za glavnog inspektora Inspektorata HV a prije predaje Tribunalu zamrznuo je svoju poziciju . Ministar obrane Jozo Rados izjavio je da se moze vratiti na svoje radno mjesto bude li pusten na slobodu.

XS
SM
MD
LG