Linkovi

Harley-Davidson, Well Made in USA, Drugi dio


U Sturgis, u Juznoj Dakoti, jedni dolaze da bi sudjelovali u reliju, drugi da bi vidjeli sto ima novoga u motociklistickom svijetu, treci - samo da bi bili dio akcije. A nje je na glavnoj ulici Sturgisa, pocetkom kolovoza, i vise no dovoljno!….Mistika koja hrani ljudsku strast za Harleyjem, tim klasicnim americkim simbolom slobode i individualizma, opire se svakoj definiciji, no neki od njenih elemenata ponos su, tradicija, drugarstvo i patriotizam. Kako je prebrodio godine "japanske najezde"? Kako je izbjegao bankrotu te od obicnog eksperimenta u jednom dvoristu u Milwaukeeju, 1903, prerastao u univerzalni simbol slobode i otvorene ceste i u jedan od najtrazenijih statusnih simbola 90-ih godina?

Orao leti sam

Harleyjevci se sluze posebnim rjecnikom - flatheads, knuckleheads, shovelheads, panheads, blockheads..ovisno o obliku njegovog V-polozenog motora. Upravo je ovaj zadnji - blockhead, sluzbeno nazvan Evolution, 1983, spasio zivot Harley-Davidsonu. Sedamdesete su godine, naime, donijele ozbiljnu prijetnju Harleyju - novu generaciju japanskih supermotora. Godine 1981, 13 je vlasnika-managera Harley-Davidsona, za sto milijuna dolara, otkupilo bolesnu kompaniju od maticnog konglomerata AMF (American Machines and Foundry) i udahnula joj novi zivot i snagu. Svoj su potez objasnili rijecima:"Agresivnost je kljucna rijec u ovoj industriji, bez nje nema trzista, a AMF je izgubio volju boriti se za Harleyjev udio na tom trzistu." Svoju su reklamnu kampanju zasnovali na rijecima "Orao leti sam"! Sam letio nije, a i kroz neke je tmurne i teske oblake morao. Management je vladi uputio zahtjev da poveca tarife na uvozne japanske motore preko 700 kubika. Reaganova je administracija to i ucinila - 50% na svaki japanski uvoz. No, ono sto je Harley odrzalo u businessu, sto je od njega ucinilo glavnu proizvodjacku silu, bio je njegov novi tip motora - blockhead, odnosno Evolution. Zahvaljujuci njemu, kompanija je mogla uposliti sve koje je tri godine ranije otpustila, zadobiti ponovno njihovu privrzenost, izbjeci bankrot, revolucionarizirati proizvodni proces i strategiju, marketing i financiranje, dramaticno povecati kvalitet, proizvodnost i profitabilnost. Harley je trijumfirao nad stranom konkurencijom i kompaniju postavio na cvrste noge, za zdrav i siguran buduci rast.... Padne li vam pogled na bilo koji Harley-Davidson Dyna Glide ili Softail, gubite svaku kontrolu nad svojim ocima. One lete ravno na njegov zrakom hladjeni, pod kutem od 45 stupnjeva polozeni, Evolution Big Twin motor. Postoji za to dobar razlog! U Harley-Davidsonu kazu:"Mi vjerujemo da u motociklu nesto umre kad ga umotate u suvise plastike. Za nas, motor je sredisnji i glavni ukras, krunski dragulj motociklisticke umjetnosti, izlozen cijelome svijetu da ga vidi i da mu se divi!

Born to be wild - on weekends

Povijest Harleyja nije samo povijest jednog motocikla vec i povijest kompanije kao i drustvenih snaga koje su od te masine stvorile image slobodnog i disidentskog, image koji je, u konacnici, i povukao kompaniju s ruba bankrota, a Harleyju donio status kulturnog simbola. Svladavsi brojne mehanicke nevolje i rjesivsi se onih koji su donosili lose odluke, Harley-Davidson, "skolski" primjer poslovnog cuda, simbolizira mnoge vrijednosti americkog duha…Umjesto da se distancirala od negativne, buntovnicke, anti-establishment predodzbe, kompanija je, negdje usput, odlucila na njoj kapitalizirati, i promicati je, na kontrolirani nacin, kako bi, kao potencijalne vozace, privukla upravo one unutar establishmenta. Svoj danasnji uspjeh i preporod, Harley moze zahvaliti, dobrim dijelom, upravo takvom pristupu. Od 1991, prodaja njihovih motora porasla je za 43%! Tko su danas kupci? Born to be wild - on weekends: ugledni odvjetnici, lijecnici, zubari, inzenjeri, policajci, kompjuterski analiticari, brokeri..sve sami solidni i trijezni, dobrocudni gradjani koji vikendom mijenjaju izgled i na sexy masinama hrle na otvorene ceste. Novim Harleyjevim entuzijastima, imati Harley znaci biti neustrasiv, zastrasujuci i macho. Pa neka to traje samo koliko i voznja Harleyjem! Old-tajmeri ih zovu RUBs - rich urban bikers, bogati gradski motociklisti. Da, stari, grubijanski image pomalo blijedi. Harley danas privlaci novi segment starijih i dobrostojecih, zeljnih da krizom svojih sredovjecnih godina protutnje na motoru i da usput malo vide zemlju. Zdravo gospodarstvo znaci da je i vise novca na raspolaganju za kupovinu takvih skupih igracaka. Novi, novcati Harley moze kostati bilo gdje izmedju 5 i 50 tisuca dolara!… Sa svom svojom masom, svojom sklonoscu ka kvarovima, svojim V-twin dizajnom, nepromijenjenim od 1903, gromoglasni je Harley, bas kao i blue jeans i James Dean, postao americki simbol. I inspirirao kultno sljedbenistvo. Svi koji su mu slijepo odani misljenja su da je Bog osmoga dana stvorio Harley-Davidson. I ako ta bezbozna buka i huka, smrtna prijetnja kolektivizmu i konvencionalnosti, ikada zanijemi, bit ce to trenutak, kazu oni, da i mi ostali - utrnemo svijetla!

Za dvije godine, 2003, Harley-Davidson slavi svoju stotu obljetnicu. Na 90-u, u Milwaukee je prispjelo vise od 100.000 njegovih vjernika i uprilicilo motociklisticku paradu dugu 20-ak kilometara. Nema razloga sumnjati da ce stoti rodjendan "kralja ceste" biti ista manje bucan, ista manje velicanstven. Vec gotovo cijelo jedno stoljece, Harley-Davidson utjelovljuje duh odvaznog, osjecaj slobode i otvorenog individualizma.

Australija, N. Zeland, Indonezija, Brazil; Spanjolska, Njemacka, Norveska, Grcka, Italija, Austrija; Japan, da, Japan!, Kanada i, naravno, USA - 550.000 clanova - jedna strast - Harley-Davidson! Starter na Harleyju ne pali samo njegov motor, pali i nasu - mastu!!!

XS
SM
MD
LG