Linkovi

Corvette, istinski američki sportski automobil


Kad je na automobilskoj izlozbi, odrzanoj 17. sijecnja 1953, u njujorskom hotelu Waldorf-Astoria, bio izlozen njegov prototip - "Dream Car", americka se poslijeratna generacija do usiju u njega zaljubila. Ta je ljubav ocito i danas cvrsta i nepoljuljana, a automobil, vjerojatno najpoznatiji americki sportski automobil, vec gotovo 50 godina fascinantan je dio Americane.

"Sismis iz pakla"

Sve cemu se Amerika divi u jednom automobilu, otvoreno ili tajno, on ima: snagu, brzinu, akceleraciju i stil. "Bat out of hell", zovu ga. Sismis iz pakla!!! Prvo su ga zvali samo EX-122. A onda je, prema brzom ratnom brodu Kraljevske mornarice, dobio ime po kojemu ga cijeli nas svijet zna. Istina, ime covjeka, koji je od njega ucinio "bat out of hell", vise bi odgovaralo vladaru nekog od susjednih planeta nego "ocu" istinski americkog sportskog automobila. Ime automobila - Corvette. Ime njegovog oca - Zora Arkus-Duntov. Spreman na rizik, smioni vozac, sjajni inzenjer i oportunist. Neustrasiv, domisljat, okretan. Zora Arkus-Duntov bio je sve to. Automobilski entuzijasti znaju ga kao "sveca-zastitnika" Corvettea. No, bio je i vise. Bio je covjek koji je u jedan zivot uspio zbiti iskustva barem devet drugih.

Rodjen u Belgiji, odrastao u Lenjingradu, obrazovan u Berlinu. Pred nacistima, s obitelji pobjegao u Ameriku. Kad je prvi puta vidio Corvette, Arkus-Duntov je rekao: "beautiful, beautiful car". Vizualno, potpuno ga je zadovoljio, ali razocarao onime sto je "ispod" imao. Godine 1953, kad je poceo raditi za Chevrolet, jednu od kompanija korporacije General Motors, Arkus-Duntov je od Corvettea, obicnog izlozbenog primjerka, napravio jedan od najcijenjenijih sportskih automobila u svijetu.

Automobili kojima se najvise divimo - rezultat strasti i jedinstvene vizije

Corvette se danas proizvodi u mjestu Bowling Green, u drzavi Kentucky. Prvi je Corvette, izradjen od fiberglasa, s proizvodne trake sisao u Flintu, u drzavi Michigan. Bilo je to 30. lipnja 1953. Kostao je $3.498. Za usporedbu, danas ce biti potrebno barem $40.000! One prve godine, 1953, proizvedeno ih je bilo 300. Za iducu je godinu bilo planirano 10.000, ali proizvedeno ih je bilo tek 3. 640. Do kraja godine, prodana ih je bila tek trecina. Godinu dana kasnije, 1955, prodaja je pala na samo 700. Upravo je te godine, Zora Arkus-Duntov poceo svoju punu paznju posvecivati onome sto je bilo "ispod". Vjerovao je u buducnost Corvettea isto toliko koliko i covjek koji ga je, jos 1927, kreirao - Harley Earl. No, sismis je iz pakla poletio tek nakon malo aerodinamicnog dotjerivanja i dosta mehanickog podesavanja. Rezultat Duntovog punog utjecaja bio je Corvette iz 1956, s motorom od 210KS. Za potrebe automobilskih utrka - 240. Svaki je 17-godisnjak tada znao koliko je sekundi Corvetteu bilo potrebno da od starta postigne brzinu od 60 milja na sat. Bas kao sto je znao i svoje vlastito ime - 6.4 sekunde!...Kako su godine prolazile, Corvette ce postajati sve bolje, a onda i najbolje prodavani sportski automobil u svijetu, poznat po svom drskom americkom karakteru, bas kao sto su blue jeans i Marlboro! Kako su godine prolazile, donosile su sa sobom i promjene. I neka nova imena. Ono Larryja Shinode, primjerice. Uz Earlovo i Duntovo, trece najvaznije ime u razvoju Corvettea. Sting Ray, Z-28 Camaro i BOSS 302 Mustang, radjeni su prema Shinodinom dizajnu. Ono sto se u njima naslo "ispod", a to je bila Duntova domena, moglo se mjeriti s najboljim sto je drugdje postojalo. Kako su godine prolazile, General Motors - roditelji Corvettea, imali su i problema koji su lako mogli biti rijeseni samo jednim pogledom bacenim na ekipu Corvettea, zbog njihovog duha, entuzijazma i ljubavi za igru. Primjer Corvettea uvijek moze sluziti kao podsjetnik na to da su automobili, kojima se najvise divimo, rezultat strasti i jedinstvene vizije.

Zora Arkus-Duntov bio je renegat koji je duboko vjerovao u sebe. Nije cekao da se stvari dogode, one su se dogadjale zahvaljujuci njemu. Bilo je neizbjezno da, poput tisuca drugih, stigne na Ellis Island, u potrazi za novim zivotom, novim mogucnostima u Sjedinjenim Drzavama. No, Duntov nije samo zivio "americki san". On je bio kljucan u njegovom kreiranju time sto je besmrtnim ucinio jedan od najvecih izraza slobode i zabave - Chevrolet Corvette! Kad je umro, u travnju 1996, poznati washingtonski kolumnist, George Will, ovo je napisao:"Ako ne oplakujete smrt Zore Arkus-Duntova, onda niste niti pravi Amerikanac."

XS
SM
MD
LG