Linkovi

'Američka razbibriga' - baseball


"Svakome tko zeli proniknuti u srce i dusu Amerike, bolje je da prvo nauci sve o baseballu!", davno je jos rekao profesor na sveucilistu Columbia i autor brojnih knjiga na teme odgoja i obrazovanja, Jacques Barzun.

"U posljednje smo vrijeme, za nasih kasnoposlijepodnevnih setnji periferijom Brooklyna, primijetili nekoliko skupina mladica u nekakvoj igri loptom. Base, zovu je "Samo tako nastavimo, napunimo pluca boljim zrakom. Napustimo nase zatvorene prostore. Ta igra loptom, velicanstvena je!", rijeci pjesnika Walta Whitmana, napisane 1846. Kasnije, Whitman je tim rijecima dodao i ove: "Igra je NASA; to je glavna i najvaznija cinjenica; americka igra; posjeduje polet, krepkost i jedrinu americke atmosfere; s nasim se zasadama podudara jednako znacajno kao i zakoni Ustava; toliko je i vazna u nasoj sveukupnoj povijesti."

Tocno porijeklo baseballa vjerojatno je nemoguce ustvrditi. Po svoj se prilici razvijao postupno, iz nekoliko drugih igara kojima je zajednicki bio jedan element: lopta i predmet kojim je loptu trebalo udariti. Stoga, izum baseballa ne mozemo pripisati jednoj jedinoj osobi. No, jedno je, ipak, sigurno - Alexander Joy Cartwright imao je velikog udjela u razvoju igre, onakve kakvu danas znamo. Jedan od osnivaca amaterskog baseball-kluba, njujorskih Knickerbockersa, Cartwright je bio taj koji je, 1845, odredio pravila igre, pravila koja su od djecje igre napravila igru za odrasle, pravila koja baseballu i daju njegov osobiti karakter i znacaj.

Znacaj i slava, nuzno se ne podudaraju. Na pitanje: Koji je najslavniji dijamant, vecina ce odgovoriti - Hope. Ali najznacajniji dijamant u zivotu Amerike, onaj je magicnih dimenzija od 90 stopa. "Baseball diamond", takodjer djelo Alexandera Joya Cartwrighta. Ta udaljenost od 90 stopa izmedju baza, vec vise od 150 godina odrzava krhku ravnotezu izmedju navale i obrane. "Nacionalna igra" igra se na polju koje odrazava vjeru stariju od baseballa, staru koliko i sama nacija: vjeru u slobodu izrazavanja. Dimenzije bejzbolskog dijamanta odredjuju prirodu sukoba: s baze na bazu, poprijeko, s prve na trecu, s druge na cetvrtu, sa cetvrte na mjesto za bacaca. Car proizlazi iz onih 90 stopa dugih granica koje cine dijamant americke "nacionalne razonode", dijamant koji daje osjecaj da bi igra mogla vjecno trajati!

Od satiricara Ringa Lardnera do romanopisca i esejista Johna Updikea, Cartwrightovu igru baseball velicala su mnoga slavna pera Amerike. Pisac Gerald Early rekao je: "Mislim da postoje samo tri stvari po kojima ce Amerika biti poznata i dvije tisuce godina od danas, kada budu proucavali ovu nasu civilizaciju: Ustav, jazz i baseball. Tri najljepse zamisljene i najljepse oblikovane stvari koje je ova (americka) kultura ikada dala!" Pjesnik Donald Hall: "Baseball, zbog svojeg kontinuiteta u americkom prostoru i americkom vremenu, mjesto je na kojemu se sjecanja sabiru." Filmski redatelj Ken Burns, autor uspjesne televizijske serije "Baseball": "Nista u nasim svakodnevnim zivotima ne pruza utjehu vecu od one koju donosi kontinuitet; nista ne jamci cvrscu generacijsku sponu pripadnosti ogromnoj i slozenoj americkoj obitelji; dublji i snazniji osjecaj doma, slobode od vremenskih stega, niti veci dar akumuliranih sjecanja…nego sto nam ih daje nasa "nacionalna razonoda".

Povijest profesionalnog baseballa u 20. stoljecu puna je junaka, ali i hulja i skandala. No, znacaj baseballa u americkoj kulturi nadilazi onaj obicnog sporta. Sluzio je, i sluzi, kao medjugeneracijska nit koja povezuje sjecanja i nade. Gotovo svaki Amerikanac cuva neku bejzbolsku uspomenu: miris rukavice, osjecaj lopte u ruci, zvuk palice, prvi odlazak na neki od stadiona glavnih liga. Dozivljaji su to koji ce i dalje definirati znacenje rijeci "americko"!

XS
SM
MD
LG