Linkovi

"Kralj koračnica", John Philip Sousa


Prije "Hootie and the Blowfish", prije "Aerosmith"-a, prije Bennyja Goodmana...prije svih njih, bio je jedan orkestar koji je popularnost uzivao punih 30 godina. Prvi americki koji je krenuo na svjetsku turneju. Prvi koji je vise od milijun milja prevalio kako bi i pred vise od milijun ljudi nastupao. Orkestar ciji clanovi su bili najbolji na svijetu na svojim instrumentima. Orkestar koji je vodio svjetski poznati americki skladatelj, ravnatelj i - patriot, John Philip Sousa ...

"The Washington Post March", "Semper Fidelis", "El Capitan", "Hands Across the Sea", "The Thunderer", "Liberty Bell March"....samo su neke od koracnica covjeka poznatog i pod nadimkom "The March King". John Philip Sousa nije imao nista protiv da ga zovu "kraljem koracnica". Jer kako je, 1910, sam napisao:"Radije bih bio skladatelj jedne nadahnute koracnice nego jedne fabricirane simfonije!"

Glazba koju je Sousa pisao za svoj orkestar bila je "iz naroda, po narodu i za narod", u vrijeme kad je nacija imala svakog razloga osjecati se dobro. I sigurno, u svoj polozaj u svijetu. John Philip Sousa rodjen je 1854, u Washingtonu. Kao djecak jos, svirao je pomalo na duhacim instrumentima, ali violina ce mu ostati do kraja zivota najdraze glazbalo. Sa 13 godina, na nagovor oca, poceo je i svoje "segrtovanje" u orkestru americkih marinaca - U.S. Marine Band. S njima je i poceo Sousin mars ka slavi. Godine 1880, kad mu je bilo 25 godina, postao je prvi ravnatelj tog orkestra, prvi u Americi rodjeni ravnatelj! Pod njegovom palicom, orkestar je prerastao u nacionalno blago. Na celu orkestra Sousa je ostao 12 godina i za to vrijeme skladao svoju vjerojatnu najbolju koracnicu koja ce ubrzo postati i sluzbeni mars americkih marinaca - "Semper Fidelis".

Pod Sousinim ravnateljstvom, Marine Band je snimio vise od 200 snimki za, tada revolucionarni novi izum, fonograf. Nakon 12 godina provedenih s Marincima, Sousa se povukao i osnovao vlastiti orkestar. I taj je postao u svijetu najtrazenija glazbena atrakcija. U razdoblju od 1900. do 1905, cetiri puta ih je poveo na evropske turneje, a potom i na svjetsku. Svirali su za kraljeve i kraljice, svirali za pucanine. Za svoj je orkestar birao najbolje glazbenike, znao je i kako iz njih izvuci jos bolje, kako ih uvjeriti da su i bolji nego sto jesu. Cesto su to i bili! "Sousa je bio nizak, sitan covjek. Sitnim i malim glasom je i govorio. Ali kad bi stao na podij, nesto bi se u njemu i oko njega bitno mijenjalo. Nesto potpuno neobjasnjivo i mi smo znali da sviramo s besmrtnicima i da nam nitko nista ne moze," rijeci su jednoga od glazbenika iz Sousinog orkestra.

Tijekom svoje karijere, John Philip Sousa napisao je 136 koracnica, 70 pjesama, 15 opereta, 11 svita, 4 uvertire. Unatoc tom ogromnom opusu, njegova je besmrtnost bila osigurana jednom, jedinom kompozicijom - "The Stars and Stripes Forever". G. 1897, filadelfijski list Philadelphia Public Ledger napisao je: "Stars and Stripes dovoljno je zanosan i poletan da i americkog orla digne s njegovog grebena i natjera na radostan krik." Sousina je skladba postala najslavnija americka patriotska koracnica. Bila je i zadnja kojom je ravnao na jednom koncertu u Readingu, u Pennsylvaniji, 6. ozujka 1932. John Philip Sousa je tog dana umro. Bez njegove "Stars and Stripes Forever" ne ide ni jedno vece slavlje Amerike, pa ni ono najvece - 4. srpanj, Dan americke nezavisnosti!

XS
SM
MD
LG