Linkovi

Glazbena škola u Boulderu, Colorado, njeguje kulturne tradicije Zimbabwea


Boulder, Colorado vrlo je daleko od Zimbabwea, ali jedan bracni par, zaljubljen u africku glazbu, drzi ta dva mjesta povezana, putem koncerata, vodjenja jedne popularne glazbene skole i skupljanja novcane pomoci za africka sela. Prilog Shelley Schlender.

Kad je Randy McIntosh poceo studirati glazbu, nije ni sanjati mogao da ce jednog dana biti jedan od vodecih pobornika glazbe iz Zimbabwea. "Krenuo sam na koledz da bih studirao glasovir. Svirao sam i gitaru i violoncelo i bas.." - kaže Randy, dodavši da se "sve to promijenilo prije petnaest godina kad su ga prijatelji pozvali da cuje njihov africki bend. Ta ga je glazba, kaze, odmah privukla.... "I potpuno me onda osvojila. Gotovo vise i ne sviram klavir, samo ova glazbala."

Njegova supruga Amy Stewart takodjer svira s bendom. Ljepota zimbabweanske glazbe kaze ona, zblizila je i njih dvoje, dovela do braka: "Randy je svirao u bendu i ja sam mislila kako je to bilo super cool! Poceli smo svirati zajedno i s vremenom napustili sve drugo sto smo do tada radili, Randy svoj profesorski posao na sveucilistu, ja svoj rad u jednoj neprofitnoj organizaciji."

Sada, zajedno nastupaju i vode glazbenu skolu u Boulderu. Dali su joj ime, kaze McIntosh, prema rijeci koja u Zimbabweu znaci "zabava." "Kutandara, to je ime nase skole. Znaci – okupiti se, zajedno, za dobru zabavu" - objašnjava gospođa Srewart.

Djeca u njihovoj skoli upravo to i cine – dobro se zabavljaju, svirajuci na marimbama, spremaju se za koncert. Svaka je marimba kao stol velika; po njenom nizu drvenih plocica, ispod kojih su cijevi koje sluze kao rezonatori, udara se baticima i tako proizvodi zvuk.

Randy McIntosh kaze da su stotine studenata koji su prosli kroz njihovu skolu ucili svirati i na drugim africkim glazbalima kao sto je ungoma, vrsta bubnja ili mbira, cija rezonantna kutija se izradjuje od drveta ili prepolovljene tikve, a zvuk se proizvodi trzenjem palcevima po metalnim jeziccima razlicite duzine.

Osim sto sviraju i poducavaju glazbu, Randy McIntosh i Amy Stewart i aktivno pomazu zemlji iz koje ta glazba dolazi. "Radimo puno na humanitarnoj pomoci i nastojimo pomoci ljudima u Zimbabweu tako sto promicemo njihovu glazbu" - kažu Randy i Amy, koji tjedno ulazu i po 80 sati na tom trudu i poslu.

Ta njihova nastojanja, kaze Randy, sada su vaznija nego ikad prije. Zbog AIDS-a, zbog politicke situacije, zbog suse u zemlji, zbog epidemije kolere. Puno bolesnih, puno siromasnih, kojima treba pomoc, kaze on. Stoga, skupljanje novcane pomoci, za svoj projekt Kutandara, organiziraju tri ili cetiri puta godisnje.

Prikupljeni novac odlazi na hranu i lijekove za neka sela u Zimbabweu, ali i u dugorocne projekte kao sto su gradnja raznih objekata ili uvodjenje elektricne struje, vec prema tome kako seoske starjesine odlucuju. Randy i Amy vode, u Koloradu, i program za zimbabweanske umjetnike. Svake godine dovode glazbenike u Sjedinjene Drzave koji onda u njihovoj glazbenoj skoli uce druge.

U lipnju, Randy McIntosh i Amy Stewart bit ce, u Boulderu, u Coloradu, domacini Zimfestu, festivalu zimbabweanske glazbe i kulture, najvecem u Sjevernoj Americi godisnjem okupljanju studenata, nastavnika, izvodjaca i ljubitelja glazbe Zimbabwea.

XS
SM
MD
LG