Američka Središnja banka smanjila je kamatnu stopu na kratkoročne zajmove za drastičnih 0,75 posto u pokušaju da izvuče najveće svjetsko gospodarstvo iz sve dublje recesije.Time su dužnosnici Središnje banke kamatnu stopu doveli na rekordno nisku razinu u povijesti od 0,25 posto.U objašnjenju ovog poteza Središnja banka kaže da su svi ključni ekonomski pokazatelji zabilježili pad – od potrošnje, poslovnih ulaganja, pa do industrijske proizvodnje. Ovaj potez Središnje banke pojeftinio je posuđivanje novca kako bi biznisi mogli širiti poslovanje, a potrošači kupovati robu na zajam.
Središnja banka objavila je i druga nastojanja u pokušaju da se pomogne posustalom gospodarstvu, između ostalog da kupuje veću količinu američkih vladinih obveznica čime će opticaj doći veća količina gotovine, a što bi pak konzekventno trebalo potaknuti izdavanje zajmova. Prošli mjesec u Sjedinjenim Državama cijene na malo zabilježile su rekordan pad, kako su se naglo smanjile cijene nafte, a sve dublja recesija izazvalaje pad potražnje u najvećem svjetskom gospodarstvu. U jednom drugom izvješću američke vlade kaže se da je i broj kuća u izgradnji prošli mjesec zabilježio rekordni pad.
Dva od tri najveća američka proizvođača automobila – General Motors i Crysler – priopćila su da bi mogli ostati bez gotovine i krahirati tijekom nekoliko sljedećih tjedana, međutim, Bijela kuća je priopćila da nećepožurivati donošenje bilo kakve odluke o spašavanju ove industrijske grane. Glasnogovornica Bijele kuće Dana Perino danas je izjavila novinarima da dužnosnici još proučavaju financijske informacije sva tri američka proizvođača automobila. Dodala je kako odluka neće biti donesena u neposrednoj budućnosti.Dodala je da će sve strane uključene u eventualni sporazum – tvornice i uposlenici – morati učiniti određene ustupke.
General Motors i Chrysler kažu da će najvjerojatnije bankrotirati u siječnju, ako ne prime pomoć savezne vlade. Administracija predsjednika Busha je prošli tjedan priopćila da bi mogla izdvojiti nešto iz fonda od 700 milijardi dolara namijenjenih za stabilizaciju financijskog sektora kako bi pomogla automobilskoj industriji. Uznemirujuće vijesti dolazi i iz europske auto industrije – prodaja novih automobila pala je u studenome za 25 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.