Linkovi

Američki profili: Charles Rangel


U seriji Americki profili, danas – clan Zastupnickog doma Kongresa, ratni heroj, istaknuti afro-americki borac za gradjanska prava, svjedok mnogih povijesnih dogadjaja, Charles Rangel…

Upravo objavljeni memoari Charlesa Rangela, demokrata iz New Yorka, prikaz su, iz prve ruke, dogadaja o kojima je vecina nas samo citala ili vidjela u vijestima – rat u Koreji, marsevi za gradjanaska prava americkih crnaca, postupak opoziva protiv jednog predsjednika, kongresna akcija protiv rata u Iraku.

Sedamdesetsedmogodisnji kongresnik kaze da mu je jedno iskustvo, steceno u njegovoj 20. godini, pomoglo u stvaranju vlastite zivotne filozofije koja ce mu kasnije pomoci i u mnogim drugim teskim trenucima.

S prekinutom srednjom skolom, Charles Rangel se prijavio u vojsku i kao narednik nasao u ratu u Koreji. Bio je jedan od nekolicine americkih vojnika koji su se za dlaku izvukli i prezivjeli masivni napad kineske vojske, na korejsko-kineskoj granici, 1950. godine.

Nikad, kaze, nece zaboraviti tu noc, tridesetog studenog, i one krikove stradanja i umiranja. "Gospoda sam pitao, Isuse Kriste, rekao sam, znam da su sanse male, ali ako me iz ovoga izvuces, nikad vise neces imati problema sa Charlijeom Rangelom".

Cuo me je, izgleda, kaze kongresnik Rangel. I nisam otada, dodaje, imao jedan los dan. Rijeci su to koje i definiraju njegov pozitivan pristup zivotu, sluze i kao naslov njegovoj knjizi – And I Haven’t Had a Bad Day Since. "Svaki izazov koji bi se pred mene u zivotu postavljao docekivao sam, nesvjesno, sjecanjem na tu noc, tridesetog studenog. Ona mi ne dopusta da se los dan ikad vise u mom zivotu ponovi".

Za svoju hrabrost i odvaznost u korejskom ratu i spasavanje svojih ljudi, njihovo sigurno vracanje u Koreju, narednik Rangel je primio visoka odlicja - Broncanu zvijezdu i Purpurno srce. Po povratku iz rata, zavrsio je srednju skolu, isao dalje, na koledz, potom studirao pravo i posvetio se karijeri u javnom zivotu, prvo u zakonodavstvu drzave New York, a onda i u Kongresu Sjedinjenih Drzava.

U knjizi, Charles Rangel otvoreno priznaje da je u pocetku bio indiferentan prema pokretu za gradjanska prava, sezdesetih godina. Pripremao se tada za vlastiti politicki zivot u New Yorku i slavnom protestnom marsu od Selme do Montgomeryja, u Alabami, pridruzio se, priznaje, samo da mu se ime nadje u novinama. "Imao sam na sebi kaput od kasmira, naocale za sunce, dao sam se slikati za novine, potom htio uzeti taksi, do New Yorka. Pocela je padati kisa. Sudionici marsa, i to neki stariji ljudi, navlacili su na sebe nekakvi najlon, da bi zastitili svoja tijela i svoje iznosene cipele. Dobio sam osjecaj krivice, nisam mogao tek tako otici. Krenuo sam pjesice, kroz sumu, usred noci, proklinjao svaku od prevaljene 54 milje (86 ih je, od Selme do Montgomeryja), proklinjao i pitao se – kako sam se uopce u svemu tome nasao?"

Lekcija koju je Charles Rangel tada naucio? "Svaki dan covjeku se pruza prilika da nesto ucini, da bude dio povijesti. Ne morate ni biti potpuno svijesni implikacija koje ce donijeti sutra. Ja pojma nisam imao da ce taj mars rezultirati zakonom o pravu glasovanja, s potpisom predsjednika Johnsona. Niti da ce kao rezultat tog zakona, moj distrikt – Harlem – dobiti pravo glasa, da ce njegovi mahom crnacki stanovnici moci glasati po prvi puta. Niti da cu ja postati clan Kongresa. Danas je, u Zastupnickom domu i u Senatu, nas cetrdeset i troje Amerikanaca africkog porijekla. Sve je to pocelo s onim marsem za koji sam tada mislio da je bez velikog znacaja. Za mene je to jedna od najvaznijih stvari koje sam ikada u zivotu napravio iako sam se tada, ocito, zalio i iz krivih razloga drugima pridruzio".

Rangel je prvi puta izabran u Kongres 1970. godine, kao predstavnik jednog kongresnog distrikta u New York Cityju koji je obuhvacao i dio siromasnog Harlema i dio bogatog Manhattana. Otada, u Kongres je izabran 18 puta. Stekao glas u cijeloj zemlji kao clan odbora Zastupnickog doma koji je, 1974. godine, pokrenuo postupak opoziva protiv predsjednika Richarda Nixona zbog njegove zlouporabe polozaja i ustavnih prekrsaja tijekom Watergate skandala. "Bilo je ocito da je predsjednik imao mentalnih problema kao i onih s alkoholom. Nasa je zemlja tada prolazila kroz jedno uzasno tesko razdoblje".

Charles Rangel smatra da Amerika i sada prolazi kroz jedno takvo razdoblje. Otvoreni kriticar rata u Iraku, Rangel kaze da su odlasci na vojne pogrebe onih iz njegovog distrikta neki od njegovih najtezih i najtuznijih dana.

No, i za prijatelje i za neprijatelje, na licu uvijek ima sirok osmjeh i uvijek srdacan nacin komuniciranja. Ranije ove godine preuzeo je vodstvo odbora Zastupnickog doma koji provodi programe za skrb djece i nezaposlenih kao i neke druge mjere. Mocno je to i utjecajno zakonodavno mjesto koje ce Charles Rangel, kako sam kaze, koristiti kako bi pomogao siromasnima u Americi i kako bi, kao jedan od najuspjesnijih americkih politicara, nastavio biti dio americke povijesti.

XS
SM
MD
LG