Linkovi

Mickey Mouse


Plod maste tada 26-godisnjeg Walta Disneyja, Mickey Mouse – mali mis u crvenim, satenskim hlacicama i velikim zutim cipelama, na filmskom je platnu debitirao 18. studenog 1928., u filmu Steamboat Willie, kao zvijezda prvog zvucnog crtanog filma. Mickeyjev uspjeh polozio je tada financijske temelje kreativnoj organizaciji Walta Disneyja, korporaciji danas vrijednoj 25 milijardi dolara.

Ideja za Mickeyja, lik simpatican unatoc cinjenici da se misa boji svatko, a bojao ga se i sam Disney, kako je kasnije priznao, rodila se pocetkom te iste, 1928., godine, za jednog dugog putovanja vlakom od New Yorka do Los Angelesa. Disney je svojoj kreaciji dao ime – Mortimer. Disneyjeva supruga, Lillian, koja je putovala s njim, smatrala je da ime zvuci nekako pompozno – Mortimer!, i predlozila - Mickey. I zvijezda je bila rodjena jos prije nego sto je vlak usao u postaju Los Angelesa.

Po povratku u svoj studio, Walt Disney se, sa svojim glavnim animatorom – Ubom Iwerksom, bacio na posao, no za snimanje tona na filmsku vrpcu, Disney je opet morao natrag do New Yorka; na zapadnoj obali, naime, jos nije postojala adekvatna oprema. Steamboat Willie je postigao ogroman uspjeh. Glas je Mickey Mouseu dao sam Disney i nastavit ce, u svakom filmu, sve do kraja drugog svjetskog rata. Potom je ulogu od prezauzetog Disneyja preuzeo Jim Macdonald, veteran Disneyjevih zvucnih i vokalnih efekata, a kad je, 1974., Macdonald otisao u mirovinu, Wayne Allbright je poceo davati glas Mickey Mouseu.

Mickey je nastupio u niz razlicitih uloga – od vatrogasca do kauboja, od izumitelja i detektiva do limara i polo-igraca. U tehnickom i umjetnickom smislu, crtici s Mickey Mouseom bili su daleko superiorniji od bilo kojeg drugog tog vremena. Samo je Walt Disney mogao i htio utrositi novaca u animaciju, recimo, punog spila karata, ili cijeloga orkestra, svih clanova, kako zrakom lete, u vrtlogu tornada, ili Mickeyja kako plese gracioznoscu jednog Freda Astaira... i samo su njegovi animatori mogli, na filmskom platnu, ozivjeti svaki od tih likova. Godine 1932., Filmska je akademija i dodijelila Oscara Disneyjevim animatorima, za njihova umjetnicka ostvarenja, kao i Waltu Disneyju, na kreaciji – Mickey Mousea.

Tri godine kasnije, 1935., Liga naroda takodjer Disneyju urucuje posebno odlicje za kreaciju tog lika - “ambasadora i simbola dobre volje diljem svijeta.”

Mickeyja su voljela djeca svih uzrasta, od milijuna malisana do... Franklina Roosevelta, Mary Pickford i Nizama od Hayderabada!

Vrhunac slave Mickey Mouse je dozivio svojim nastupom u filmu Fantazija, prikazanom 1940. godine. Interpretirajuci glazbu putem boja, oblika i pokreta, film je bio glavna umjetnicka inovacija, njegova animacija bila je godine i godine ispred svog vremena.

S pocetkom drugog svjetskog rata, Disney Studio je sve svoje aktivnosti usredotocio na ratna nastojanja. Prodavao je Mickey tada ratne obveznice, bio na posterima i, mozda niste znali – u rane jutarnje sate 6. lipnja 1944., kad su saveznicke snage zapocele svoje iskrcavanje duz obale Normandije, “Mickey Mouse” je bila njihova lozinka.

Tijekom 40-ih i 50-ih godina, Mickey Mouse se rjedje pojavljivao u filmovima, ustupajuci cesto mjesto onim drugim poznatim Disneyjevim likovima, fleksibilnijima od njega samoga. Za Mickeyja, sada vec simbola Disneyja, i zvijezde 136 filmova, bilo je, naime, sve teze nalaziti pravih prica. Ako bi se naljutio ili napravio nesto podlo, publika bi se bunila, pisala pisma i tvrdila da tako nesto jednostavno nije u karakteru Mickeyja. Status simbola, naime, ogranicavao je ponasanje Mickey Mousea.

Veliki uspjeh Mickey ce ponovno dozivjeti 1954., s televizijskim showom Disneyland. Iduce godine, Mickey i seli u Disneyland i otada docekuje i rukuje se i slika s milijunima i milijunima posjetitelja tog parka.

G. 1955., takodjer, Walt Disney, za TV-mrezu ABC, snima najuspjesniju djecju emisiju svih vremena - Mickey Mouse Club, a 1977. godine pristaje na snimanje jos jednog showa – The New Mickey Mouse Club, sa 12 novih Mousekeetira.

Odjeven u kimono, Mickey putuje, 1983., u Tokyo, na otvaranje tamosnjeg Disneylanda; 1992., s francuskom kapicom na glavi, i na otvaranje pariskoga.

Tek su puno kasnije mnogi poceli razumijevati enormnu popularnost Mickey Mousea tijekom 30-ih godina – obican, mali tip koji se rodio za onih teskih vremena, kad je zemljom vladala velika gospodarska kriza, i koji je sale zbijao na racun ljudskih nedostataka, te covjeka ucio da se smije svojim i tudjim manama.

“Sve sto smo zeljeli njime postici i sto smo od njega ocekivali,” rekao je Walt Disney, “bilo je navesti ljude da se s njim, i njemu, smiju. Nismo ga htjeli opteretiti nikakvim drustvenim simbolizmom. Mickey je jednostavno bio jedan mali lik, vedre naravi, cija zadaca je i bila ljude uveseljavati i nasmijavati.”

Kad je za svoje prve televizijske emisije, Walt Disney predstavio svoj Disneyland, rekao je:”Nadam se da nikada necemo izgubiti iz vida cinjenicu...da se sve ovo rodilo zahvaljujuci – jednom obicnom misu!”

Mickey Mouseu, znaci, sedamdeset i pet godina! No, isto toliko i njegovoj Minnie, jer i ona je debitirala filmom Steamboat Willie. Od samog pocetka, dakle, uz Mickeyja, njegova ljubav i inspiracija, a kadgod je to bio zasluzio, dobio je Mickey od nje i ostrih ukora!

XS
SM
MD
LG