Linkovi

'Take Me Out to the Ball Game',tradicija vezana uz baseball već blizu sto godina


Tri najpopularnije, najcesce pjevane pjesme u Sjedinjenim Drzavama, to su, kazu, nacionalna himna – Star-Spangled Banner, zatim Happy Birthday i Take Me Out to the Ball Game.

Kad je rijec o baseballu, redovito se, kao “samorazumljiva istina”, citiraju rijeci americkog povjesnicara i odgajatelja francuskog porijekla Jacquesa Barzuna, iz njegove knjige “Bozja zemlja i moja: Deklaracija ljubavi zacinjena s nekoliko ostrih rijeci”: “Svakome tko zeli shvatiti bit Amerike, proniknuti u njenu dusu i srce, bolje je prvo nauciti sve o – baseballu, pravilima i stvarnosti te igre!”

Kad je rijec, medjutim, o nesluzbenoj himni tog sporta, cesto se navode rijeci pitchera Larryja Andersona: “U sedmom inningu, publika ustaje na noge i pjeva ‘Take Me Out to the Ball Game,’ Povedi me na utakmicu, a vec su tamo! To stvarno zvuci besmisleno, ne znam ni kad je ni zasto je to pocelo. Zasto bi netko tko je vec tamo, na noge ustajao i pjevao ‘Povedi me na utakmicu?’ Onaj koji je s tim poceo, pa taj mora da je idiot bio!”

Grandioznu staru himnu grandioznog starog sporta napisala su, godine 1908. godine, dvojica. Rijeci - uspjesni vodviljski glumac i zabavljac, autor brojnih drugih pjesama - Jack Norworth, a glazbu - Albert von Tilzer, autor brojnih brodvejskih songova.

Rijeci je, na komadicu papira, Norworth napisao za 15-ak minuta, koliko je trajala njegova voznja podzemnom zeljeznicom do Manhattana. Inspirirao ga je jedan oglas koji je usput vidio, a koji je bas na nekakvu utakmicu pozivao. Papiric s tekstom dao je potom von Tilzeru i do kraja te iste, 1908. godine, njihova je lako pamtiva pjesmica postala pravi hit.

Pjeva se, otada, na svakom stadionu baseballa, tijekom sedmog inninga, takozvanog stretch perioda, kad kolicina pica konzumirana tijekom prvih sest inninga vec ima prirodnog djelovanja. Navijaci ustaju, dakle, da bi malo protegnuli noge i tradicionalno otpjevali “Take Me Out to the Ball Game,” iako su, zna se, vec tu, na utakmici.

Jack Norworth, inace autor i jedne druge vrlo popularne skladbe – Shine On Harvest Moon, te Albert von Tilzer, jedan od najpoznatijih medju Tin Pan Alley skladateljima, autor glazbe i za niz filmova, nikad ni na jednoj utakmici baseballa nisu bili u vrijeme kad su napisali ono sto ce postati nesluzbena himna tog sporta. Von Tilzer, za svog zivota, nikad ni na jednu nije otisao, a Jack Norworth na prvu ce otici tek 32 godine kasnije.

Originalni tekst, napisan na onom komadicu papira, nalazi se u Baseball Hall of Fame, u Cooperstownu, savezna drzava New York.

Medju imenima onih koji ce uvijek biti vezani uz “Take Me Out to the Ball Game” i ono je legendarnog televizijskog komentatora Chicago Cubsa – Harryja Carayja. Na stadionu Wrigley Field, u razdoblju izmedju 1981. i 1997. godine, Harry Caray je bio taj koji bi, za sedmog inninga, za onog razdoblja protezanja, navijace uvijek poveo u gromoglasno pjevanje Norworthove i von Tilzerove pjesme. Nije bitno sto vecina navijaca ne zna niti jednu drugu rijec pjesme osim onog refrena – Take me out to the ball game, Take me out with the crowd; Buy me some peanuts and Cracker Jack, I don’t care if I never get back. Let me root, root, root for the home team, If they don’t win it’s a shame. For it’s one, two, three strikes, you’re out, At the old ball game.

XS
SM
MD
LG