Linkovi

Down Beat, jedan od najstarijih jazz-časopisa u Sjedinjenim Državama


U ovom Mjesecu jazza – Jazz Appreciation Month - u Sjedinjenim Državama, intenzivnom programu koncerata, seminara, predavanja… za starije i za mlađe, za sadašnje i buduće generacije ljubitelja jazza, programu koji je počeo na inicijativu Smithsonian Muzeja američke povijesti, evo još jedan prilog na temu jazza…

Mnogi su i razni putevi koji vode do jazza. To će potvrditi svaki ljubitelj tog originalnog, autohtonog američkog glazbenog izraza. Za mnoge, osim ploča i kompakt-diskova, put utire, već više od 70 godina, časopis Down Beat, jedan od najstarijih jazz-časopisa u Sjedinjenim Državama, mjesečna “Biblija” za jazz, za blues, ali i za American roots music.

Pokrenut 1935. godine, u Chicagu, Down Beat je publikacija koja svojim čitateljima donosi informacije u cijelom nizu kategorija – recenzije starih i novih albuma, biografije umjetnika, popis festivala…

Tijekom proteklih desetljeća, časopis je “obrazovao, preporučivao, kritizirao, hvalio, osuđivao, zagovarao i, u konačnici, poštu odavao najdinamičnijem američkom glazbenom izrazu 20. stoljeća.” Milijuni su otkrivali, i nastavljaju otkrivati, ploče i glazbenike zahvaljujući člancima i savjetima i sugestijama autora i urednika Down Beata. Neki od njih danas su vodeći povjesničari i edukatori jazza.

Svake godine, Down Beat provodi i anketu među svojim čitateljima, ali i među kritičarima, i potkraj godine objavljuje rezultate na temelju kojih odabire umjetnika za Down Beat Jazz Hall of Fame. Prvi je, 1952. godine, bio Louis Armstrong…

Za Armstrongom, slijedit će mnoga jednako znamenita imena – Glenn Miller, Charlie Parker, Benny Goodman, Duke Ellington, Count Basie… Billie Holiday, Ella Fitzgerald, na pedesetu obljetnicu časopisa - Sarah Vaughn…

Prvi u ovom mileniju, u Down Beat Jazz Hall of Fame primljen je trubač Clark Terry, po izboru čitatelja, a po izboru kritičara - također trubač i skladatelj Lester Bowie.

Down Beat bira i jazz-album godine, također na temelju glasova svojih čitatelja, a i jazz-kritičara. Ovi zadnji, za prošlu su godinu najboljima proglasili albume Time Lines, pijanista i skladatelja Andrewa Hilla; Beyond the Sound Barrier, kvarteta Waynea Shortera, te album Without A Song, snimku koncerta saksofonista Sonnyja Rollinsa, održanog u Bostonu samo nekoliko dana nakon 11. rujna 2001…

Ljubiteljima jazza svaka je informacija danas vrlo lako dostupna. Postoji na desetke jazz web siteova. Bilo tko, bilo gdje u svijetu, može posjetiti jazz portal Smithsoniana - http://www.smithsonianjazz.org, ili niz drugih izvrsnih izvora – All About Jazz - http://www.allaboutjazz.com, ili onaj koji održava Jazz Institute of Chicago - http://www.jazziz.com, zatim web site još jednog jazz-časopisa Jazziz - http://www.jazziz.com, ali i web siteove mnogih drugih američkih, evropskih, svjetskih jazz-publikacija.

Na svom, jedan od najstarijih američkih - Down Beat - lijepo kaže: Jazz ne smije biti vlasništvo elite, ne smije biti samo za one koji o jazzu – njegovoj povijesti, umjetnicima, nijansama i složenostima jazza – imaju veliko znanje. Jazz jest vrlo složena, napredna forma umjetnosti i ima tako bogatu povijest, no to ne treba ljude plašiti. Kao i sve drugo, i jazz je proces učenja, jednom kad se vještine slušanja i razumijevanja i cijenjenja jazza svladaju, zadovoljstva koja on donosi gotovo su bezgranična.

Jednom kad vas entuzijazam ponese, nema više povratka. Uživajte u svojim istraživanjima, i na web siteu Down Beata - www.downbeat.com.

XS
SM
MD
LG