Zbigniew Brzezinski, savjetnik za nacionalnu sigurnost u administraciji bivšeg predsjednika Jimmyja Cartera, jedan je od najoštrijih kritičara sadašnje američke vanjske politike. U nedavno objavljenoj knjizi 'Duga šansa. Tri predsjednika i kriza američke velesile', Brzezinski analizira vanjsku politiku triju posljednjih adminstracija, a predsjednicima – Georgu Bushu starijem i Georgeu Bushu mlađem te Billu Clintonu – daje ocjene, od jedan do pet.
Zbigniew Brzezinski 'starijem' predsjedniku Bushu daje četvorku, njegovom sinu – jedinicu, dok je Bill Clinton ocijenjen trojkom. Objašnjenje za ove, sve nego savršene ocjene, Brzezinski pronalazi u činjenici da trojica predsjednika nisu uspjela na pozitivan način iskoristiti dominatno mjesto na globalnoj sceni na kojem se Washington našao nakon propasti sovjetskog komunizma.
'George Bushu starijem dao sam najbolju ocjenu' – kaže ovaj američki stručnjak - jer je vješto rukovodio situacijom neposredno prije i nakon raspada Sovjetskog Saveza. Oslobodio je Kuvajt. No, s druge strane, nije došlo do demokratizacije u Rusiji, a pobjeda nad Sadamom Huseinom nije dovela do šireg uspjeha u regiji – odnosno mira između Izraela i Palestinaca.
Bill Clinton je otvorio novi krug izraelsko-arapskog mirovnog procesa, a i uspješno je intervenirao na Balkanu – kaže Brzezinski. No, ignorirao je negativne posljedice globalizacije, posebno u trgovinskim odnosima između Amerike i inozemstva. Ovaj američki stručnjak, koji danas predaje na washingtonskom Sveučilištu Johns Hopkins, najoštriju kritiku sačuvao je za aktualnog predsjednika, čija dva mandata on naziva 'katastrofalnim'.
Sposobnost Amerike da mobilizira, inspirira i definira svjetsku realnost dramatično je opala – smatra Brzezinski – ponajviše zbog jake, globalne oporbe invaziji Iraka. Također se ne slaže s američkom strategijom 'rata protiv terora', kao i Bushovim nazivanjem terorista 'islamo-fašistima'. Šansa da se šteta popravi možda još postoji, no Brzezinski kaže da je vrlo sumnjičav.
"Osobno sumnjam da će rat prestati u sljedećih 20 mjeseci koliko je preostalo od predsjednikova mandata. Predsjednik nije spreman donositi tako teške odluke. Ako sukob eskalira, mogao bi se proširiti i na Iran, Afganistan i Pakistan. Taj bi konflikt bio puno dugotrajniji, skuplji i daleko štetniji po naš ugled, od ovog sadašnjeg u Iraku."
Zbigniew Brzezinski je uvjeren da u svijet i dalje postoji ogroman 'rezervoar dobre volje' prema Americi, što zaključuje po želji milijuna stranaca da u nju dođu studirati, raditi i živjeti. No, hoće li Amerika imati, na političkoj sceni svijeta, drugu šansu? Brzezinski smatra da su za obnovu političkog prestiža i vjerodostojnosti, potrebne dvije stvari.
"Prvo, istinska i ozbiljna promjena u našem ponašanju na svjetskoj sceni. I drugo, protok vremena, jer je napravljena šteta prilična. Vrlo me rastužuje činjenica što za mnoge strance danas simbol Amerike nije Kip slobode, već zatvor u Guantanamu."
'Da se to ispravi, trebat će izvjesno vrijeme' – rekao je Zbigniew Brzezinski, bivši američki savjetnik za nacionalnu sigurnost. (žc)