Linkovi

Napa i Istra, početak jednog gastro-enološkog prijateljstva


“Dobrodosli u Istru, srcoliki poluotok uronjen u plave vode Jadrana... Ta multikulturalna i gostoljubiva zemlja... sa slikovitim srednjevjekovnim naseljima, bujnim vinogradima, maslinicima...puna spokoja i mira...odise carima Mediterana. Ne oklijevajte otvoriti vrata tog skrivenog vrta...pustite njegove mirise i okuse da dopru do vaseg nepca. Ljetovanje iz vasih snova postaje stvarnost. Prestanite sanjati – probudite se, pred vama je Istra! Tako, ali u puno vise rijeci, Istru, na svom websiteu - http://www.wineanddinetour.com, predstavlja agencija Wine and Dine Events and Adventures, iz kalifornijske doline Napa, uz poziv “Posjetite kulinarske obale Istre!” Nedavno je u Istri boravila i predsjednica agencije Shelley Wolfe i jedan od najpoznatijih kalifornijskih kuhara, chef Todd Humphries.

Sve je pocelo, kaze Shelley Wolfe, jos u svibnju prosle godine kad je, na poziv Americke agencije za medjunarodni razvoj (USAID), u Hrvatsku dosla sudjelovati u seminarima namijenjenima hrvatskim touroperatorima, autobusnim kompanijama... svima koji u turizmu rade, i pomoci im u tome kako bolje privuci americke turiste.

“Kad sam, u svibnju, i u Istru otisla, odmah sam se u nju zaljubila. Podsjetila me je na Kaliforniju, na dolinu Napa, kakva je ona bila prije 30 godina – mlada, svjeza, puna sposobnih ljudi, s dobrim idejama. Takva je, po meni, sada Istra.” Dosla sam na ideju, nastavlja Shelly Wolfe, povezati Istru i Napu, dva slicna podrucja, oba bogata prirodnim resursima, oba ekoloski svijesna, oba zainteresirana za odrzavanje i cuvanje kvaliteta zivota. Shvatila sam odmah da bi se izmedju Istre i Nape mogla uspostaviti jedna cvrsta veza te da bi Napa mogla doprinijeti stvaranju onoga sto bih ja,” dodaje Shelley Wolfe, “nazvala nova svjetska enogastronomska destinacija.”

Kako postati destinacija svjetskog ranga, a zadrzati onaj spokoj i mir i autenticnost jos neotkrivenog vrta? Pravim sredstvima i nacinima, odgovara Shelley Wolfe...

“Istrani su ljudi jake volje, pozitivni, duboko osjecajni...to mi se jako dopalo. Moj je utisak da je njima vise stalo do kvaliteta nego do kvantiteta, vise do dugorocnog uspjeha, manje do kratkorocne zarade. Budu li se cvrsto drzali tih ideja i ciljeva, po mojem misljenju – morali bi, nagrada ce biti neizostavna. Budu li odrzavali visoki kvalitet hrane, vina, podrucja i njegovih odredista, nece im biti potrebne horde turista, kao sto je to slucaj s nekim drugim regijama. Nece im trebati brodovi prepuni turista. Istri ne trebaju velike skupine, ne zeli u tom smjeru krenuti, zeli udovoljavati ukusima onih koji cijene kvalitet zivota, kvalitet proizvoda, da bi dobili onaj odmor iz snova, kaze direktorica agencije koja specijalizira enogastronomska putovanja.

U Istri je boravila i tijekom odrzavanja nedavnog, desetog po redu festivala Zlatni tartuf i dosla u drustvu nekolicine drugih Amerikanaca, medju njima suvlasnika vrlo dobro poznatog restorana Martini House, u St. Heleni, u srcu Napa Valley. Chef Todd Humphries, s diplomom s Americkog kulinarskog instituta, specijalist je za gljive, u svom restoranu uglavnom i priprema jela od gljiva. Pripremio je veceru i u restoranu Zigante, u Livadama...

“Krasni, predivni tartufi, tek ubrani, kroz vrata ravno u kuhinju, na samom ste izvoru, to je tesko nadmasiti. Restoran Zigante jedno je jako dobro i lijepo mjesto. Mozda cu, u buducnosti, pokusati nabavljati tartufe izravno, iz Istre. Za sada mi dolaze navodno iz Italije, ali,” dodaje chef Humphries uz smijeh, “tko zna, mozda su bas iz Hrvatske.”

Todd Humphries takodjer smatra da Istra ima ogroman potencijal. Razgovarao je s nekim vinarima, otkrio strast u njima za ono sto rade, vrlo slicno, kaze on, onome sto se u Napi odvija. Takodjer, neka maslinova ulja koja je probao, bila su, po njegovom misljenju, izvrsna. Svidja mu se ideja privatnih, malih proizvodjaca. Upravo na tome inzistira i Shelley Wolfe koja se u Istru vraca iduceg svibnja...

“Kanimo im pomoci u promicanju vina, proizvodnji sira, mozda...Cekamo da nam oni kazu u cemu im tocno treba nasa ekspertiza. Tijekom sijecnja, u Napu bi trebala doci i njihova delegacija pa ce tako, nadamo se, poceti i razgovori izmedju njihovih vinara, proizvodjaca maslinova ulja, sireva...s turistickim djelatnicima u Napi. Temeljeno na tome, vracamo se, za nekoliko mjeseci, u Istru, s obrazovnim seminarima. Mislim da Napa, koja je svjetski priznata i zbog hrane i zbog svojih vina, moze puno pomoci Istri da krene u pozitivnom smjeru, u smislu managementa vlastitog turizma, kako ne bi postala samo jos jedna komercijalna svjetska destinacija, preplavljena turistima od kojih ne mozete ni vidjeti ljepote mjesta.”

Namjera joj je, istice Shelley Wolfe, pomoci u dovodjenju sofisticiranih americkih turista koji traze nesto novo, ali originalno i autenticno, koji cijene male restorane i hotele, dobre usluge, svjezu hranu i namirnice, koji cijene izravnu vezu izmedju stola i vrta. Istra, sa svime sto je vec spomenuto, ali i s nekim restoranima, za koje ona kaze da su medju najboljima u kojima je ikad igdje bila, svakako je takvo jedno mjesto. A vrlo dobra vina, to Istra vec ima!

Chef Humphries dodaje: Vidio sam neke sjajne, mastovite prezentacije raznih jela, kao u restoranu Valsabbion, vrlo kreativno, zatim nacine koristenja bijelih tartufa, bio na jednom mjestu gdje prave vlastiti prsut, sjajno! Isao sam i u potragu za tartufima, nezaboravno!! Ali proveo sam i sam puno vremena u kuhinji, radeci, nadam se da cu i ove godine moci otici i duze ostati.

Na pitanje je li bilo i nekih izazova, sto bi se moglo promijeniti, popraviti, chef Humphries je rekao: Imao sam jedno malo neugodno iskustvo. Unaprijed sam poslao svoje recepte, ali nekih sastojaka nije bilo. Mozda je to bio problem u komuniciranju, mozda sam ja vise trebao znati, unaprijed, o lokalnim proizvodima. Trazio sam jednu vrstu gljiva, nije ih bilo, ali onda je jedna zena iz kuhinje poslala svog supruga van i on je donio tako fantasticne, svjeze ubrane lisicarke, najbolje koje sam ikad probao!

Na isto pitanje – sto poboljsati, Shelly Wolfe je odgovorila: Ceste! Infrastruktura ce biti od kriticnog znacaja za razvoj turizma. Njeno jedno razocaranje bilo je – arhitektura nekih hotela na obali. “Stil koji se nece narocito dopasti Amerikancima. Oni vole staru, originalnu arhitekturu, pa neka bude i lijepo obnovljena.” Zbog izgleda i atmosfere, nazvala je te neke hotele i hotelske komplekse “ruskima.” Hladni, bez topline, duse, sarma. Potpuno suprotno, dodala je, Istranima!

XS
SM
MD
LG