Linkovi

John Lasseter - autor crtanog filma Toy Story


Na redu je profil covjeka koji je, time sto je animatora postavio pred kompjuter, pokrenuo revoluciju u svijetu animiranog filma. John Lasseter, prvo kreativni direktor Pixara, sada i kreativni direktor Disneyja.....i covjek koji nam je dao Toy Story, prije deset godina....

Woody, staromodni kauboj, i njegov futuristicki prijatelj Buzz, postali su hit u cijelom svijetu u trenutku kad su se ta dvojica prvi put srela na platnu, u filmu Toy Story. Bili su plod maste Johna Lassetera, simpaticnog, mladolikog covjeka, okrugla lica, na kojemu je sarena havajska kosulja....i koji, s ponosom, odbija odrasti i prestati se zabavljati s igrackama...

John Lasseter i njegova ekipa u animacijskom studiju Pixar udahnuli su zivot Woodyju, Buzzu i njihovom lutkarskom drustvu u prvom u potpunosti racunalno animiranom dugom filmu. Toy Story je Lassseteru donio Oscara i to jos prije nego sto je animacija postala jedna od kategorija. Uslijedit ce ubrzo cijeli niz rado gledanih filmova, popularnih kod svih uzrasta – Bug’s Life, Finding Nemo i ovogodisnji hit Cars..... 49-godisnji Lasseter o svojoj je karijeri poceo mastati, kako sam kaze, jos u svojim tinejdzerskim godinama, dok je odrastao u Hollywoodu: "Moja mama je predavala umjetnost srednjosklocima, punih 38 godina. Uz umjetnost sam i ja odrastao. I jako sam volio crtice, gledao bi ih na televiziji po cijeli dan, svake subote. U srednjoj skoli naisao sam na jednu knjigu o animiranoj umjetnosti i sinula mi je ideja: To je posao koji se placa?! Onda se i ja zelim time baviti."

Lasseter je to i ucinio. Prvo je upisao studij na kalifornijskom Institutu za umjetnost, a po diplomiranju odmah dobio posao u Walt Disney Company. Istina, ne odmah kao animator, ali ubrzo ce pokusati uvjeriti sefove u prednosti nove kompjuterske tehnologije cijom primjenom bi se od dotadasnjih dvodimenzionalnih animiranih filmova mogli raditi puno realisticniji, trodimenzionalni. Dobio je odmah otkaz kod Disneyja.

Uskoro, Lasseter susrece nekoliko istomisljenika, inovatora, zajedno osnivaju novu kompaniju – Pixar – daleko od Hollywooda, na podrucju San Francisca. Razvijaju tehnologiju mimo svojih snova, njihove majstorije donose im ogroman uspjeh, ali, naglasava Lasseter, kompjuteri nece nikada, i nikad ne bi trebali, zamijeniti umjetnika: "Puno mi ljudi to pitanje postavlja: Hoce li kompjuterska animacija zamijeniti klasicnu animaciju? Ja cvrsto vjerujem da nece i to zato sto je na nju osobno ne gledam kao na neku novu umjetnicku formu. Radi se samo o novom mediju unutar umjetnickog izraza animacije. Nije niti fotografija zamijenila ili istisnula slikarstvo nego su i jedno i drugo danas dva jednako stovana i cijenjena umjetnicka izraza. Mislim da ce isto biti s kompjuterskom i klasicnom animacijom."

U neocekivanom obratu dogadjaja, Lasseter se ponovno obreo u kompaniji Walta Disneyja, ali sada cvrsto za kormilom, jer kad je Disney, ranije ove godine, kupio Pixar, Lasseteru je povjereno mjesto kreativnog direktora za oba animacijska odjela. Jedan od njegovih prvih koraka bio je – zadrzati klasicni disneyjevski dvodimenzionalni crtic, spasiti od zaborava i nestanka studio iz kojega je izisao lik Mickey Mousea.

"Po meni, vazno je ono sto s tehnologijom cinite, sto sa svojim medijem postizete, kako publiku zabavljate. Prica i njeni likovi, to je to. Uvijek sam vjerovao da je Disney jedini studio u svijetu, jedino mjesto na kojemu se dvodimenzionalna animacija mora nastaviti, ta se umjetnost i rodila zahvaljujuci Disney kompaniji" - kaže John Lasseter.

Ne samo sto je postao kreativni direktor u Walt Disney Company, Lasseter je postao i glavni kreativni savjetnik za nove atrakcije u Disney zabavnim parkovima, jos jedna prilika da svojoj masti da maha. U njegovoj kuci, u Sonomi, Lasseterova radna prostorija prepuna je njemu najdrazih igracaka. A tu je i publika koju se najvise trudi zabaviti – njegovih pet sinova. Oni su ti koji se prvi upoznaju s idejama tog mastovitog inovatora.

XS
SM
MD
LG