Linkovi

Projekt Silk Road čelista Yo-Yo Ma


Glazbeni ansambl Silk Road Project nedavno je, u sklopu programa njujorskog muzeja Rubin, programa kojemu je cilj pribliziti posjetiteljima umjetnost i glazbu podrucja Himalaja, New Yorku i predstavio jedinstvenu mjesavinu zvukova.

Inspiriran povijesnim tradicijama kulturne razmjene duz drevne trgovacke rute izmedju Zapada i Kine, zvane Put svile, svjetski je poznati i priznati celist Yo-Yo Ma i zapoceo projekt Silk Road, 1998. godine.

Suradnja izmedju muzeja Rubin, koji cuva bogatu zbirku predmeta s podrucja Himalaja, i projekta Silk Road, potice, kaze g. Ma, na jedan novi nacin razmisljanja o kulturnoj razmjeni koja se odvijala uzduz tog starog puta: "Za mene je vrlo uzbudljivo raditi s muzejom Rubin, muzejom koji slavi najvise mjesto na svijetu, umjetnost s tog podrucja i njihov nacin razmisljanja. Ta suradnja rezultirala je ne samo jednim novim pristupom slikama i prizorima, vec i zvucima podrucja.”

Put svile, mreza, zapravo, trgovackih puteva, povezivala je ljude i tradicije Azije s onima Evrope. Od 500. godine prije Krista do 1500. godine nase ere, roba poput svile i zacina razmjenjivala se uzduz tog dugog puta, no isto tako i znanstvene ideje i kulturne tradicije i religija. Budizam se, iz Indije, prosirio do Kine, Koreje i Japana; islam sa Srednjeg Istoka do jugoistocne Azije, a krscanstvo do Dalekog Istoka, iz Evrope.

Cilj njegove suradnje s muzejom Rubin, kaze Yo-Yo Ma, to je pruziti posjetiteljima iskustvo koje ce dozivjeti svim svojim culima: "Da vide i shvate vezu izmedju slike i zvuka, i vlastite maste, kako bi, zapravo, i ovaj nas svijet razumjeli bolje, kako bi shvatili da na taj nas svijet mozemo gledati na razne nacine. Mi postavljamo niz pitanja s nadom da cemo, tijekom cijelog procesa, doci i do odgovora. Kreiramo nesto zanimljivo i uzbudljivo, nesto sto nas, u biti, povezuje s drugim dijelovima svijeta.”

Muzej Rubin otvorio je svoja vrata 2004. godine i New Yorku predstavio zbirku predmeta, slika i tekstila s ogromnog i kulturno vrlo raznolikog podrucja oko Himalaja. Programski direktor Tim McHenry kaze da je partnerstvo izmedju Rubina i projekta Silk Road istovremeno i prakticno i logicno: "Njima je trebalo prikladno mjesto u New Yorku, odakle je i vecina clanova ansambla, mjesto na kojemu bi mogli dublje istrazivati umjetnost i kulturu srednjeazijskih zemalja i podrucja kroz koja je prolazio Put svile i tako nalaziti inspiraciju za svoju glazbu. Spojiti glazbu s umjetnoscu bio je njihov dugorocni cilj i to su uspjeli ostvariti kod nas, u muzeju.”

I Laura Fried, izvrsna direktorica projekta Silk Road, kaze da umjetnost izlozena u muzeju Rubin ima dubokog kreativnog utjecaja na glazbenike ansambla: "Himalaje su doista ‘krov svijeta’. Kultura Indije, Kine, kulture koje nas projekt i predstavlja, mozete naci u cijelom podrucju Himalaja i moci raditi u muzeju, prostoru posvecenom iskljucivo tom podrucju, umjetnostima toliko razlicitih vjera, zajedno povezanih Putem svile, za nas je vrlo uzbudljivo, velika inspiracija.”

Misija projekta Silk Road, dodaje njegova izvrsna direktorica, povezivanje je raznih dijelova svijeta kroz umjetnost i kulturu podrucja uz tu drevnu trgovacku rutu. U ovoj sezoni, glazbeni ansambl ce zapoceti s nizom programa kojima je cilj istrazivanje drevnih tradicija. Bit ce suradnje i s nekim drugim muzejima, poput cikaskog Instituta za umjetnost. Ansambl ce iduceg ljeta biti i u Svicarskoj, a radi i na nekim novim multimedijskim projektima, likovno-glazbenog karaktera.

U muzeju Rubin odrzali su niz radionica i premijeru djela Nine Rivers, novog djela kineskog skladatelja Wu Tonga, majstora, takodjer, na tradicionalnom kineskom drvenom duhacem glazbalu zvanom sheng.

XS
SM
MD
LG