Medicinske studije su pokazale da starije majke imaju znatno veću vjerojatnost da rode dijete s Downovim sindromom – odnosno mongoloizmom – ili nekom drugom abnormalnošću. Jedno novo istraživanje ukazuje da su i djeca starijih očeva pod znatno većim rizikom od razvojnih poremećaja.
Nalazi jedne nove studije ukazuju na vezu između dobi oca i vjerojatnosti da njegova djeca razviju autizam. Muškarci stariji od 40 godina gotovo šest puta češće imaju autističnu djecu od muškaraca mlađih od 30 godina. Muškarci u tridesetim godinama jedan i pol puta češće su očevi autističnoj djeci od onih u dvadesetim godinama ili mlađih.
Studija je proučila djecu rođenu u Izraelu, osamdesetih godina prošlog stojeća, a nalazi potječu iz njihovih zdravstvenih pregleda za vojsku, kada im je bilo 17 godina. Kod svih 130 tisuća tinejđera postojali su podaci o dobi oca i majke, a kao autistično bilo je dijagnosticirano 110 osoba, dakle po osam na svakih deset tisuća ispitanika.
Studiju je predvodio Abraham Reichenberg iz Medicinskog fakulteta Mount Sinau, u New yorku, i Psihijatrijskog instituta King's Collegea, u Londonu. Nalazi su objavljeni u rujanskom izdanju časopisa "Archives of General Psychiatry", koji objavljuje Američka medicinska udruga.
Autizam je poremećaj koji se zamijeti u ranom djetinjstvu, a obuhvaća čitav spektar poremećaja, od blagih do vrlo teških, uglavnom pogađajući razvitak društvenih i komunikacijskih sposobnosti. Autistička djeca također pokazuju emocionalnu izoliranost od drugih osoba, te, često, sklonost repetitivnim radnjama, poput beskrajnog ljuljanja naprijed-natrag.
Prije nekoliko dana, američki Nacionalni institut za zdravlje objavio je početak tri velike studije o autizmu. Jedna ima za cilj definirati razlike kod autistične djece s različitim razvojnim povijestima. Druga studija će mjeriti učinkovitost liječenja jednog oblika autizma antibioticima. Treća će pokušati utvrditi je li uklanjanje teških metala iz organizma oboljelih učinkovito protiv autizma.